reklama

Prečo socialistický rozpočet ohrozí budúcnosť Slovenska

Kto si prečítal 145 stránkový dokument Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 potvrdí, že matriál z dielne ministra Kažimíra len dokazuje reformnú prázdnotu socialistickej vlády jednej strany. Návrh je modelovým príkladom ako sa nekonsolidujú verejné financie. Celkom evidentne ide o krátkodobé zníženie deficitu, avšak (čo je najhoršie) pri súčasnom znížení dlhodobej udržateľnosti štátnej kasy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (72)

Ešte nedávno sa premiér Fico hrdil, že cieľom jeho vlády je také ozdravenie verejných financií, ktoré súčasne podporí ekonomický rast a povedie k zníženiu nezamestnanosti. Vskutku „ľudská tvár“, ktorú chce dať tento premiér súčasnej spoločnosti. Zdanlivo. Prečo?

Slovenská ekonomika by mala vzrásť v tomto roku o 2,5%. Na budúci rok o 2,6%. Čísla takmer rovnaké. Ešte zaujímavejšie to je s nezamestnanosťou. Jej miera by mala od roku 2013 postupne klesať až na úroveň 13,2% v roku 2015. Minulý rok bola 13,5%. Teda žiadne výrazné zníženie nezamestnanosti sa nekoná a konať nebude.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz ku konsolidačným opatreniam ministra Kažimíra, ktoré už boli schválené, celkovo v sume 1,24 miliárd eur: zmeny v sociálnom poistení viac ako 1 miliarda eur, osobitný odvod bánk +89 miliónov, osobitný odvod v regulovaných odvetviach +81 miliónov, zvýšenie správnych poplatkov +32 miliónov, daň z tabakových výrobkov +8 miliónov eur. Všetky sa odohrávajú na príjmovej strane rozpočtu, navyše mnohé z nich majú časovo obmedzenú platnosť, resp. výrazne klesajúci účinok. K nim ešte do konca roka pribudne zvýšenie dane z príjmu fyzických a právnických osôb.

Viaceré takéto osobitné príjmy mali slúžiť na vytvorenie účelovo určenej osobitnej časti štátnych finančných aktív, z ktorých sa mali financovať prioritné projekty na naštartovanie už spomínaného hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Aspoň takto to sľuboval premiér spolu s financmajstrom. Nič také v návrhu rozpočtu nenájdete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V civilizovanom štáte je rozpočet vždy zhmotnením ekonomickej politiky každej vlády. Náš, socialistický návrh rozpočtu na rok 2013 je celkom evidentne výrazom reformnej prázdnoty socialistickej vlády.

Výdavky štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe sa počas celého trojročného obdobia (do roku 2015) takmer nemenia. Medziročne dokonca rastú. Očakávaná skutočnosť rozpočtových výdavkov na tento rok je 16,528 miliardy eur, na budúci rok to bude už 16,917 miliardy. Nárast výdavkov o 389 miliónov eur!!! Navyše v situácii, keď sa predpokladá pokles výdavkov na obsluhu verejného dlhu (najmä vďaka poklesu úrokových sadzieb našich dlhopisov). Takto vyzerá šetrenie socialistov v praxi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po voľbách sme počúvali odvážne reči o tom, že skončili zlaté časy plošného vyplácania sociálnych dávok. No o zvýšení ich adresnosti opäť nenájdete v návrhu rozpočtu ani slovo. Aj (prekvapivá) odhodlanosť socialistov urobiť systémové zmeny vo vyplácaní výsluhových dôchodkov spľaskla ako realitná bublina. Chýba politická odvaha. Jasné, príslušníci silových zložiek sú predovšetkým voliči. No Smer sa už nemá s kým podeliť o nepopulárne opatrenia, vládne sám.

Rovnako o projekte ESO (efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa), o ktorom s takým vzrušením informuje premiér, minister financií, minister vnútra, ale aj niektoré média, niet v návrhu rozpočtu ani zmienky. Naopak. Rozpočet predpokladá nárast počtu zamestnancov ústrednej štátnej správy o 7,6 tisíca!!! Celkový počet zamestnancov vo verejnej správe neplánuje vláda nijako výraznejšie znížiť ani do roku 2015 (konkrétne o 0,3%). Pamätáte sa, ako minister Kažimír rád hovorí o prebujnenej štátnej správe ešte z čias monarchie? Takto vyzerá ESO v podaní Smeru?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štát dá prácu v budúcom roku len v ústrednej štátnej správe takmer 163 tisícom ľudí (v celej verejnej správe to bude takmer 350 tisíc zamestnancov). Že mnohí z nich vykonávajú nepotrebnú, neužitočnú a častokrát duplicitnú prácu? Nevadí, ale neporastie nám nezamestnanosť. Skutočné istoty. Socialistický spôsob (umelého) udržiavania zamestnanosti. A spôsob pekne drahý. Na osobné výdavky zamestnancov verejnej správy bude v roku 2013 vyčlenených viac ako 4,5 miliárd eur, čo predstavuje 16% celkových verejných výdavkov. Poskladáme sa nato všetci.

Reforma prvého dôchodkového piliera sa odkladá až na roky 2017 a 2018 (za volebný rok 2016). Iné reformy nám v podaní tejto vlády nehrozia vôbec žiadne. Napríklad taký rezort školstva (najmä vysokého) je najmenej zreformovaným rezortom od roku 1989. Nehrozí ani znižovanie výdavkov štátu a budovanie malého a efektívneho štátneho aparátu. Nezamestnanosť nijako výrazne neklesne ani do roku 2015. Pri ticho pripravovanej politickej federalizácii eurozóny premiér splní všetky úlohy Bruselu na 110%. Do Španielska pošleme viac ako 1 miliardu eur na záchranu ich súkromných bánk. Zvýšime dane, odvody, múdry štát sa o všetko a o všetkých postará. Takáto ekonomická politika jedinej vládnej socialistickej strany Smer celkom evidentne ohrozí budúcnosť Slovenska.

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu