SaS ako prvá v Európe povedala jasné nie eurovalu

Autor: Jozef Kollár | 20.4.2011 o 11:43 | (upravené 20.4.2011 o 12:28) Karma článku: 20,67 | Prečítané:  7938x

Diskutujeme dopady reformy odvodov na úrovni desiatok miliónov eur, ale sme ľahostajní k miliardám eur, ktorými by Slovensko malo prispieť do Eurovalu 2.

Európsky Stabilizačný Mechanizmus (Euroval 2) neumožňuje bankrot krajín, ale naopak, pred bankrotom nezodpovedné krajiny doslova chráni.

Formulácie o zapojení privátneho sektora - inými slovami o vyhlásení štátneho bankrotu krajín - sú veľmi mäkké a riešenie dlhovej krízy periférnych ekonomík tak neumožňujú, len ho odďaľujú.

Je úplne zrejmé, že kľúčové ekonomiky eurozóny – Francúzsko a Nemecko - si bankroty problémových krajín, ale ani ich odchod z eurozóny neželajú.

Znamenalo by to výrazné straty ich domácich bankových sektorov na strane jednej a posilnenie kurzu eura na strane druhej. To by viedlo k oslabeniu exportne silných členov eurozóny – Francúzska a Nemecka.
 
Hospodárska únia Európy sa po mnohých rokoch zmenila najprv na menovú úniu, Eurovalom sa mení na „dlhovú“ úniu. V praxi to znamená zospoločenštenie dlhov (za dlhy nezodpovedných krajín zaplatia daňoví poplatníci celej eurozóny) a privatizáciu ziskov (predovšetkým francúzskymi a nemeckými bankami, najnovšie vrátane Číny, ktorá nakupuje významné objemu dlhopisov problémových krajín).

Periférne ekonomiky predsa môžu už dnes, aj bez Eurovalu 2, vyhlásiť bankrot - negociovať s veriteľmi „private sector involvement“ - a rovnako tak využiť záchranné financovanie z MMF.

Podiel Slovenska v Eurovale 2 predstavuje 5,8 mld. eur, čo je takmer pätina (18,7%) hrubého verejného dlhu Slovenska (30,9 mld. eur).

Na jednej strane diskutujeme dopady reformy odvodov na úrovni desiatok miliónov eur, ale sme úplne ľahostajní k miliardám eur v Eurovale 2.

Hlasovací mechanizmus je tiež problémom. Už jednoduchá väčšina hlasov bude postačovať pri potrebe doplnenia základného imania Eurovalu 2. Európsky stabilizačný mechanizmus sa tak môže stať automatom na dodávku hotových peňazí členských štátov do Bruselu.

Podmienený súhlas s ESM ani nie je možný. Parlament bude hlasovať len v rovine „za“ a „proti“.

A preto SaS hovorí jasné nie účasti Slovenska na tejto pyramídovej hre. Nebudeme síce populárni u bruselských úradníkov, ale ochránime peniaze slovenských daňových poplatníkov. Presne tak, ako sme to sľúbili voličom pred ostatnými parlamentnými voľbami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?