reklama

SaS ako prvá v Európe povedala jasné nie eurovalu

Diskutujeme dopady reformy odvodov na úrovni desiatok miliónov eur, ale sme ľahostajní k miliardám eur, ktorými by Slovensko malo prispieť do Eurovalu 2.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (173)

Európsky Stabilizačný Mechanizmus (Euroval 2) neumožňuje bankrot krajín, ale naopak, pred bankrotom nezodpovedné krajiny doslova chráni.

Formulácie o zapojení privátneho sektora - inými slovami o vyhlásení štátneho bankrotu krajín - sú veľmi mäkké a riešenie dlhovej krízy periférnych ekonomík tak neumožňujú, len ho odďaľujú.

Je úplne zrejmé, že kľúčové ekonomiky eurozóny – Francúzsko a Nemecko - si bankroty problémových krajín, ale ani ich odchod z eurozóny neželajú.

Znamenalo by to výrazné straty ich domácich bankových sektorov na strane jednej a posilnenie kurzu eura na strane druhej. To by viedlo k oslabeniu exportne silných členov eurozóny – Francúzska a Nemecka.
 
Hospodárska únia Európy sa po mnohých rokoch zmenila najprv na menovú úniu, Eurovalom sa mení na „dlhovú“ úniu. V praxi to znamená zospoločenštenie dlhov (za dlhy nezodpovedných krajín zaplatia daňoví poplatníci celej eurozóny) a privatizáciu ziskov (predovšetkým francúzskymi a nemeckými bankami, najnovšie vrátane Číny, ktorá nakupuje významné objemu dlhopisov problémových krajín).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Periférne ekonomiky predsa môžu už dnes, aj bez Eurovalu 2, vyhlásiť bankrot - negociovať s veriteľmi „private sector involvement“ - a rovnako tak využiť záchranné financovanie z MMF.

Podiel Slovenska v Eurovale 2 predstavuje 5,8 mld. eur, čo je takmer pätina (18,7%) hrubého verejného dlhu Slovenska (30,9 mld. eur).

Na jednej strane diskutujeme dopady reformy odvodov na úrovni desiatok miliónov eur, ale sme úplne ľahostajní k miliardám eur v Eurovale 2.

Hlasovací mechanizmus je tiež problémom. Už jednoduchá väčšina hlasov bude postačovať pri potrebe doplnenia základného imania Eurovalu 2. Európsky stabilizačný mechanizmus sa tak môže stať automatom na dodávku hotových peňazí členských štátov do Bruselu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podmienený súhlas s ESM ani nie je možný. Parlament bude hlasovať len v rovine „za“ a „proti“.

A preto SaS hovorí jasné nie účasti Slovenska na tejto pyramídovej hre. Nebudeme síce populárni u bruselských úradníkov, ale ochránime peniaze slovenských daňových poplatníkov. Presne tak, ako sme to sľúbili voličom pred ostatnými parlamentnými voľbami.

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu