O gombíkoch, pravde a lži

Autor: Jozef Kollár | 24.6.2011 o 14:50 | (upravené 24.6.2011 o 17:09) Karma článku: 20,30 | Prečítané:  8399x

Vo včerajšej Lampe, ktorú vynikajúco zorganizoval Štefan Hríb a týkala sa nekonečného príbehu Cervanová, odznela aj táto múdra veta: Pravda je jednoduchá, lož je zložitá.

Aj v téme grécka pôžička a stavanie eurovalov je pravda jednoduchá. Dokonca až tak jednoduchá, že už drvivá väčšina (slovenských) politikov hovorí: ale áno, SaS-kári, obsahovo máte pravdu, ale musíme rozhodovať politicky a zodpovedne. Rozumej schváliť aktivovanie finančných prostriedkov pre Grécko z dočasného eurovalu 1, schváliť navýšenie dočasného eurovalu 1, súhlasiť so zriadením trvalého eurovalu 2 a súhlasiť so vstupom Slovenska do tohto trvalého mechanizmu.

A teraz zopár príkladov, ktorými argumentujú mainstreamoví (rozumej zodpovední) politici. Tvrdia, že ak toto všetko, čo je popísané hore, odmietneme, potom:

- Slovensko stratí reputáciu

- ak dôjde k vzniku tzv. dvojrýchlostnej Európy, Nemecko nás nezoberie do „lepšieho“ klubu

- odídu zo Slovenska nemecké a francúzske firmy

No proste hotová apokalypsa. Ja za tragédiu považujem niečo úplne iné. Neustále sa otvárajúce nožnice medzi obsahovou pravdou/realitou na strane jednej a politickými rozhodnutiami, ktoré vychádzajú z pokriveného odrazu tejto reality na strane druhej.

Kde sme sa to ocitli, ak ten, kto hovorí pravdu, má stratiť reputáciu. Má vôbec zmysel o takúto reputáciu stáť?

Prečo si nahovárame, že zle bol zapnutý už prvý gombík. Je to postačujúci dôvod nato, aby sme pozapínali zle celé desiatky a stovky ďalších gombíkov . . . až sa nakoniec všetci udusíme?

Vyčíslil už niekto náklady na odchod Grécka z eurozóny? Okrem neuchopiteľných poloprávd typu nákazy celej eurozóny, kolaps systému, rozpad eurozóny – som nič seriózne nezachytil. Tie náklady nejaké nepochybne budú, označme ich „n“.

Ale vyčíslil už niekto náklady nato, ak Grécku najprv požičia celá eurozóna a ono aj tak skrachuje, navyše zanechá po sebe ešte vyšší nezaplatený účet. Potom spomínané náklady budú „n+t“. Hodnota „t“ bude priamo úmerná času, ktorý si stavaním rôznych eurovalov „kúpime“.

Vrcholom irónie je názor (opäť mainstreamových) politikov, že neblokujme pomoc Grécku. Ono skrachuje možno skôr, než o pomoci vôbec rozhodneme a neostane nám aspoň čierny Peter v našich rukách. Ak si každý člen eurozóny osvojí tento názor, potom pravda v eurozóne nezaznie nikdy. A výsledok bude nasledovný:

Grécku pomáhalo bilaterálne 14 krajín (okrem Grécka, Slovenska a Estónska – ešte nebolo členom eurozóny).

Z pomoci Írsku bolo vyňaté Grécko.

Z pomoci Portugalsku bolo vyňaté Grécko a Írsko.

Ak to tak pôjde ďalej, kto raz pomôže Nemecku?

Zle pozapínané gombíky a brutálne otvorené nožnice medzi realitou a zlými politickými rozhodnutiami nás dobehnú. Všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?