O gombíkoch, pravde a lži

Autor: Jozef Kollár | 24.6.2011 o 14:50 | (upravené 24.6.2011 o 17:09) Karma článku: 20,30 | Prečítané:  8393x

Vo včerajšej Lampe, ktorú vynikajúco zorganizoval Štefan Hríb a týkala sa nekonečného príbehu Cervanová, odznela aj táto múdra veta: Pravda je jednoduchá, lož je zložitá.

Aj v téme grécka pôžička a stavanie eurovalov je pravda jednoduchá. Dokonca až tak jednoduchá, že už drvivá väčšina (slovenských) politikov hovorí: ale áno, SaS-kári, obsahovo máte pravdu, ale musíme rozhodovať politicky a zodpovedne. Rozumej schváliť aktivovanie finančných prostriedkov pre Grécko z dočasného eurovalu 1, schváliť navýšenie dočasného eurovalu 1, súhlasiť so zriadením trvalého eurovalu 2 a súhlasiť so vstupom Slovenska do tohto trvalého mechanizmu.

A teraz zopár príkladov, ktorými argumentujú mainstreamoví (rozumej zodpovední) politici. Tvrdia, že ak toto všetko, čo je popísané hore, odmietneme, potom:

- Slovensko stratí reputáciu

- ak dôjde k vzniku tzv. dvojrýchlostnej Európy, Nemecko nás nezoberie do „lepšieho“ klubu

- odídu zo Slovenska nemecké a francúzske firmy

No proste hotová apokalypsa. Ja za tragédiu považujem niečo úplne iné. Neustále sa otvárajúce nožnice medzi obsahovou pravdou/realitou na strane jednej a politickými rozhodnutiami, ktoré vychádzajú z pokriveného odrazu tejto reality na strane druhej.

Kde sme sa to ocitli, ak ten, kto hovorí pravdu, má stratiť reputáciu. Má vôbec zmysel o takúto reputáciu stáť?

Prečo si nahovárame, že zle bol zapnutý už prvý gombík. Je to postačujúci dôvod nato, aby sme pozapínali zle celé desiatky a stovky ďalších gombíkov . . . až sa nakoniec všetci udusíme?

Vyčíslil už niekto náklady na odchod Grécka z eurozóny? Okrem neuchopiteľných poloprávd typu nákazy celej eurozóny, kolaps systému, rozpad eurozóny – som nič seriózne nezachytil. Tie náklady nejaké nepochybne budú, označme ich „n“.

Ale vyčíslil už niekto náklady nato, ak Grécku najprv požičia celá eurozóna a ono aj tak skrachuje, navyše zanechá po sebe ešte vyšší nezaplatený účet. Potom spomínané náklady budú „n+t“. Hodnota „t“ bude priamo úmerná času, ktorý si stavaním rôznych eurovalov „kúpime“.

Vrcholom irónie je názor (opäť mainstreamových) politikov, že neblokujme pomoc Grécku. Ono skrachuje možno skôr, než o pomoci vôbec rozhodneme a neostane nám aspoň čierny Peter v našich rukách. Ak si každý člen eurozóny osvojí tento názor, potom pravda v eurozóne nezaznie nikdy. A výsledok bude nasledovný:

Grécku pomáhalo bilaterálne 14 krajín (okrem Grécka, Slovenska a Estónska – ešte nebolo členom eurozóny).

Z pomoci Írsku bolo vyňaté Grécko.

Z pomoci Portugalsku bolo vyňaté Grécko a Írsko.

Ak to tak pôjde ďalej, kto raz pomôže Nemecku?

Zle pozapínané gombíky a brutálne otvorené nožnice medzi realitou a zlými politickými rozhodnutiami nás dobehnú. Všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?