Výzva Miklošovi a trom vládnym stranám

Autor: Jozef Kollár | 16.11.2011 o 11:48 | (upravené 18.11.2011 o 12:41) Karma článku: 22,61 | Prečítané:  10244x

Situácia je vážna. Slovensko nedokázalo tento týždeň predať svoje dlhopisy. Podobne dopadli aj českí a maďarskí susedia. Už aj cena rakúskych dlhopisov vzrástla za ostatný mesiac o 50%. A to má krajina rating AAA! „Count down“ kolapsu sa začal. Je to aj výsledok 20-ročného zadlžovania Slovenska „presluhujúcimi“ politikmi. Držme si všetci klobúky.

Vo svetle najnovších udalostí ostatných dní, najmä pokiaľ ide o:

- zverejnené prognózy rastu slovenskej ekonomiky v budúcom roku (najprv 4,4%, potom 3,4%, neskôr 1,7% a nakoniec 1,1%-ná prognóza Únie poslala Slovensko na úplné dno)

- zverejnenú prognózu daňových príjmov (spolu s poklesom ekonomického rastu znamenajúcu výpadok v štátnom rozpočte v sume 690 mil. eur)

- včerajší neúspech pri umiestňovaní slovenských dlhopisov na finančnom trhu

- potrebu umiestniť v budúcom roku na finančnom trhu dlhopisy SR v objeme približne 8 mld. eur

- po Taliansku uviaznutie ďalšej krajiny regiónu v dlhovej pasci – Slovinska

SaS je pripravená

- vzdať sa (s ostatnými tromi partnermi už dohodnutého) zrušenia zdravotných odvodov pre dobrovoľne nezamestnaných a vyzýva ostatné tri vládne strany, aby urobili to isté a vo svojich rezortoch zredukovali rozpočtové výdavky, resp. výdavky na priority v obdobnej výške (len týmto opatrením by rozpočtový deficit na r. 2012 mohol klesnúť o 300 mil. eur)

- podporiť zníženie, alebo zrušenie štátnej prémie v stavebnom sporení

- podporiť opatrenia na znižovanie daňových únikov a opatrenia na efektívnejší výber daní (Slovensko má druhé najvyššie daňové úniky po Grécku)

- podporiť individuálne audity vo všetkých rezortoch, najmä pokiaľ ide o transparentnosť, efektívnosť a účelnosť vynakladania verejných zdrojov (už žiadne platinové sitká, žiadne bytové kauzy podobné HORNEXU, žiadne zlučovanie daňových úradov typu Košice, etc.)

- v žiadnom prípade nepodporiť zvyšovanie sadzby daní z príjmu

SaS verejne vyzýva ministra Mikloša, aby

1. Nezavádzal verejnosť výzvami adresovanými SaS a týkajúcimi sa návrhu na zrušenie zdravotných odvodov pre dobrovoľne nezamestnaných. Pod takouto dohodou (zrušením) sú podpísaní aj predsedovia Dzurinda, Fígeľ a Bugár. A džentlmeni si predsa dohody ctia.

2. Nepodsúval občanom SR rozpočtové provizórium na rok 2012 ako dôsledok predčasných volieb. Ekonomická recesia by Slovensko postihla bez ohľadu na predčasné voľby. Takýto prístup je vrcholne nezodpovedný a hazarduje s dôverou finančných trhov.

3. Zabezpečil vrátenie 300 mil. eur, ktoré mali byť použité na oddlženie nemocníc naspäť do štátneho rozpočtu a časovo ich viazal na dokončenie transformácie. Do nezreformovaného rezortu sa nesmú nalievať peniaze.

4. Nezľahčoval vážnosť situácie a predložil na decembrovú schôdzu parlamentu balík opatrení, ktorý povedie k zníženiu deficitu verejných financií výrazne pod 4,6%, najlepšie na pôvodne plánovanú úroveň 3,8% aby Slovensko nestratilo dôveryhodnosť finančných trhov. Pripomínam, že k takejto hodnote deficitu sa Slovensko zaviazalo v trojročnom Programe stability.

Parlament by mal schváliť takto navrhnuté zásadné zmeny v rozpočte a vyslať signál dovnútra Slovenska i za jeho hranice, že krajina je schopná významne stlačiť tvorbu nového dlhu. Záleží teraz od toho, či si parlamentné strany uvedomia, že situácia je

extrémne vážna, alebo sa budú pre voľby vyhýbať bolestivým rozhodnutiam.

SDKÚ, KDH, MOST a SMER už jeden „bonus“ navyše občanom Slovenska dali v podobe schválenia záruk za cudzie dlhy v objeme 7,7 mld. eur.

Za slobodu a zodpovednosť (nielen vo verejných financiách) je nevyhnutné bojovať aj dnes. Stále.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?