Sú veci, z ktorých sa nikdy nevyspovedáte

Autor: Jozef Kollár | 3.1.2012 o 23:35 | Karma článku: 21,60 | Prečítané:  12967x

Vianoce sú najkrajším sviatkom roka. Asi každý z nás očakával, že aspoň počas vianočných sviatkov dajú politici občanom pokoj. Nedali. A boli to navyše lídri strany, ktorá má kresťanstvo priamo v názve, KDH.

Hriech prvý. Najprv sa Ján Figeľ nechal počuť, že „riziko prípadnej spolupráce so SaS je veľké . . . a nie je rizikom len pre KDH, ale pre celú spoločnosť“. Obvinil SaS, že v auguste 2010 hlasovala za euroval a „pri jeho úprave sa rozhodla opačne, napriek prosbe zo strany premiérky“. Takže skúsim ešte raz, drahý Ján. V auguste sme podporili dočasný euroval, lebo nás európski lídri ubezpečovali, že euroval:

 

-          bude dočasný, na tri roky

-          bude požičiavať len krajinám, u ktorých je predpoklad, že pôžičky budú schopné splatiť a vrátiť sa naspäť na finančné trhy.

 

Takto (aj hlasmi SaS) vznikol dočasný euroval a ako prvým požičal Írsku a Portugalsku. Doterajší vývoj ukazuje, že to bolo správne rozhodnutie.

 

V októbri sme však nezahlasovali za navýšenie dočasného eurovalu a nepodporili sme ani zvýšenie jeho kompetencií. Nešlo o žiadne banality, bratia z KDH. Vy, SKDÚ a MOST ste spolu so Smerom schválili zvýšenie účasti Slovenska zo 4,4 mld. eur na 7,7 mld. eur. A navyše ste neschválili žiadnu „úpravu“ eurovalu, ale rovno ste mu dali kompetencie požičiavať aj štátom, ktoré nie sú priamo v dlhovej kríze, ale potrebujú zachraňovať vlastné banky. Budete sa vedieť pozrieť do očí vlastným deťom? Z toho sa nevyspovedáte ani s vysvetlením, že vás o to niekto poprosil.

 

Pri spovedi vám nepomôže ani volanie po konzervatívnych hodnotách, za ktoré na prvom mieste považujete „vernosť a vytrvalosť“. Sú to nepochybne krásne hodnoty, avšak len v prípade, že brata z eurozóny postihne napr. vážna prírodná katastrofa. Ale v žiadnom prípade nie vtedy, ak sa do problémov dostal vlastnou nezodpovednosťou a dokonca klamstvami a podvodmi. Vtedy je to falošná vernosť. Páni. Vy vytrvalo okrádate budúce generácie Slovákov. 

 

Hriech druhý. V ničom nezaostal za svojim predsedom ani predseda bývalý, Pavol Hrušovský. Ten zašiel ešte ďalej, keď prišiel s tvrdením, že „SaS vniesla do politiky chaos a zmätok . . . a často som cítil, že u týchto typov politikov absentuje zodpovednosť za krajinu“. Takže skúsim ešte raz, drahý Pavol. Akú zodpovednosť za krajinu mali poslanci KDH, keď hlasovali proti Ústave Slovenskej republiky 1.9.1992? Akú zodpovednosť za krajinu ste mali, keď ste kvôli Vatikánskej zmluve povalili druhú Dzurindovú vládu? Akú zodpovednosť ste cítili, keď váš vlastný minister (Čarnogurský) hlasoval proti programovému vyhláseniu vlády, v ktorej sám sedel? Akú zodpovednosť ste cítili, keď ste 11.5.2005 spolu s Komunistickou stranou Slovenska(!) nezahlasovali za Zmluvu o Ústave pre Európu? Paľko, vtedy si dokonca povedal, že „hlasovať proti (európskej ústavnej zmluve, pozn. autora) nie je jednoduchšia cesta, ale predstavuje slobodnejšiu budúcnosť pre Slovensko“ (pozri tu, alebo tu). Škoda, že na slobodnejšiu budúcnosť pre Slovensko ste tak rýchlo v KDH všetci zabudli. Z takéhoto kryštálového pokrytectva sa nevyspovedáte. A nevyspovedáte sa ani zo spolčenia s komunistami. Alebo ste len vsadili na (rovnako pokrytecký) predpoklad, že občania Slovenska majú krátku pamäť? Pre jej občerstvenie doporučujem kliknúť na horeuvedené linky, je to iste zaujímavé čítanie.

 

Nie SaS musí radikálne zmeniť názor na euroval. Stačí ak si presluhujúci politici priznajú, že sa mýlili, veď mýliť sa je ľudské. Tu je niekoľko dôvodov:

 

  1. Realita (aj podľa OECD) jasne ukazuje, že Grécko je nezachrániteľné. SaS pred polrokom tvrdila, že účasť súkromného sektora na odpísaní gréckeho dlhu musí byť tak silná, aby umožnila krajine vrátiť sa na finančné trhy. Summity schválili najprv 21%, potom 50% a dnes sa ukazuje, že nemusí postačovať ani 75%. Grécko malo byť poslané do riadeného bankrotu presne tak, ako sme to tvrdili pred viac ako rokom. Stane sa tak skôr, či neskôr. Len náklady budú neporovnateľne vyššie.
  2. Aj MMF dospel k názoru, že Grécko nedokáže realizovať ani úsporné opatrenia, ani program privatizácie. Podľa (prísne dôvernej?) správy, bude mať Grécko ešte v r.2020 verejný dlh vo výške 120% HDP. Ale to len v prípade, ak dosiahne rast výkonnosti ekonomiky okolo 3% ročne. Verí tomu vôbec ešte niekto?
  3. Dočasný euroval má už dnes problém požičať si dlhodobé zdroje. Ak padne rating Francúzska, potom aj euroval stratí svoj rating. Alebo bude opäť potrebné navyšovať objem poskytnutých záruk. Aj vtedy presluhujúci politici „verne a zodpovedne“ povedia svoje „áno“ a zahlasujú za? Hrozím sa toho, kde, kedy a či vôbec sa toto nebezpečné kasíno zastaví.

 

SaS teda neotočila v zásadnej veci a ostatný vývoj v eurozóne jej dáva jasne za pravdu. Vážim si a vždy si budem vážiť aj veriacich. Tých, ktorí žijú v súlade so svojím svedomím a v súlade s kresťanskými hodnotami. Je preto dobré si ich občas pripomenúť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?