Bumerang sa vracia

Autor: Jozef Kollár | 13.5.2012 o 19:38 | (upravené 13.5.2012 o 22:19) Karma článku: 24,24 | Prečítané:  6380x

Európski lídri sú vystrašení výsledkami parlamentných volieb v Grécku. Tie dopadli tak, že mierne navrch majú strany, ktoré odmietajú úsporné programy, naordinované EÚ a MMF. To by znamenalo aj zastavenie ďalšej finančnej pomoci pre Grécko a v konečnom dôsledku jeho odchod z eurozóny. Analytici Citigroup pravdepodobnosť takéhoto vývoja ohodnotili dokonca až na 75%. Takmer pred rokom (1.7.2011) sa začala v slovenskom parlamente rozprava k nášmu návrhu obmedziť mandát vtedajšieho ministra financií Mikloša pre rokovania o pôžičke Grécku z eurovalu.

Navrhli sme podmienečný súhlas s pôžičkou, za predpokladu, že budú splnené nasledovné predpoklady:

 

a)     Silná účasť súkromných veriteľov, čo by v praxi by znamenalo riadený bankrot Grécka. V skutočnosti eurolídri začali diskutovať účasť vo výške 21%, o pár mesiacov neskôr prišli na 50% a ukazuje sa, že ani to nemusí v konečnom dôsledku stačiť.

 

b)     Kolaterál, ktorý Grécko poskytne ako zábezpeku za svoje záväzky. Ak by v budúcnosti krajina nesplácala dlh eurovalu, došlo by k automatickej realizácii záložných práv (presne tak, ako pri vašej hypotéke). Nikdy k tomu nedošlo.

 

c)      Záväzok privatizácie štátneho majetku Grécka. Dohodnutý plán sa neplní ani z časového hľadiska, ani pokiaľ ide o finančný výťažok z predaja majetku.

 

d)     Písomný záväzok relevantných opozičných strán, že budú dodržiavať tento Program, t.j. dohodnuté podmienky na splnenie ktorých je aktivácia finančnej pomoci z eurovalu viazaná.

 

e)     Účasť MMF minimálne v takej miere, v akej sa podieľa na celom finančnom mechanizme

 

Úplné znenie Stanoviska NRSR, ktoré som navrhol a o prijatí ktorého sme sa pred rokom snažili v parlamente, nájdete tu. Všimnite si najmä štvrtú podmienku, tzv. cross-party agreement. Tá keby bola vtedy akceptovaná a na medzinárodnej úrovni naplnená, dnes európski lídri nemuseli byť vystrašení najnovším povolebným vývojom v Grécku.

 

Naša snaha v parlamente bola márna. Za návrh Stanoviska hlasovalo iba 35 poslancov, takže nebolo prijaté. Poslanci „Brusel-friendly“ strany SMER-SD pre istotu nehlasovali vôbec. Tomu sa hovorí nemám názor, alebo aj alibizmus. Poslanci SDKÚ-DS a KDH sa zdržali hlasovania (čiže nepodporili náš návrh). Rovnako tak klub MOSTu. Podporili nás iba štyria za OKS a klub SNS.

 

Kto ako 6. júla 2011 hlasoval o prijatí „Stanoviska NRSR k postupu vlády SR pri poskytnutí finančnej pomoci Helénskej republike zo zdrojov EFSF“ nájdete tu.

 

Pred rokom, 16. júna 2011 som napísal toto: „Naši vyjednávači by mali ísť do Bruselu so silným mandátom nášho parlamentu, ktorý aj im samotným vytvára určité ‚krytie‘. Aktiváciu finančných prostriedkov z eurovalu pre Grécko totiž de jure môže za Slovensko podpísať aj vyšší štátny úradník a nie je v silách slovenského parlamentu tomu zabrániť.“  

21. februára 2012 nadránom padlo rozhodnutie, že dočasný euroval poskytne záchrannú pôžičku Grécku vo výške 130 mld. eur. Z tejto sumy pripadá na neodvolateľné a bezpodmienečné záruky, ktoré vystaví Slovensko 1,155 mld. eur. Ešte nie je všetkému zlu zďaleka koniec. Ak totiž novú vládu v Grécku postavia strany odmietajúce plnenie úsporných opatrení, Slovensko cca 400 mil. eur nikdy neuvidí. Len pre porovnanie: Fico teraz v rámci konsolidačným opatrení hľadá približne 1,500 mil. eur do konca roka 2013. A tie budú bolieť. Každého z nás.

Vyšší štátni úradníci a vláda rozhodujú o miliardách eur. Vašich eur. A toto všetko sa deje mimo dosah slovenského parlamentu. Vznikajú tzv. „mimoparlamentné zóny“. Kto však za to ponesie politickú zodpovednosť? 

http://vybrali.sme.sk/c/Jozef-Kollar-Bumerang-sa-vracia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?