Fakty a pocity Róberta Fica po summite

Autor: Jozef Kollár | 30.6.2012 o 15:16 | (upravené 30.6.2012 o 17:35) Karma článku: 23,23 | Prečítané:  8313x

Európa zaberá. Žiaden sever a žiaden juh neexistuje. Nie euro je problém, ale máme málo integrácie. Riešenie je jediné. Neexistuje alternatíva. Toto je niekoľko viet, ktoré premiér vyslovil na adresu práve skončeného summitu tesne po návrate domov. Takto vyzerá optimizmus v podaní nadšencov súčasných riešení dlhovej krízy v eurozóne, ktoré už dva roky nielenže nezaberajú, ale problémy sa, naopak, zväčšujú. Podľa mňa je výsledkom summitu víťazstvo nezodpovednosti.

Niekoľko faktov. Na summite bol predstavený kľúčový dokument s názvom „Na ceste k pravej hospodárskej a menovej únii“, ktorý vypracovali štyria prezidenti – Barroso (EK), Junker (Eurogroup), Draghi (ECB) a Van Rompuy (ER). Už samotný názov dokumetu evokuje otázku, či doposiaľ sme budovali „nepravú“ menovú úniu? V dokumente sa hovorí, že úniu potrebujeme kvôli dlhodobo udržateľnej prosperite. No popravde, kto by už nechcel prosperitu a ešte k tomu dlhodobú. Tak teda ako sa k nej Európa má dopracovať?

Dokument hovorí, že potrebujeme Bankovú úniu. Tá bude znamenať spoločný európsky bankový dohľad, spoločnú ochranu vkladov a spoločnú záchranu bánk. Odlivu peňazí z relatívne zdravých slovenských bánk do zahraničných centrál sa takmer určite nevyhneme.

Ďalej potrebujeme Fiškálnu úniu. Tá bude v praxi znamenať najmä spoločné európske dlhopisy a spoločné európske ministerstvo financií, ktoré si bude v praxi vynucovať národné rozhodnutia, napr. o trhu práce, o koordinácií daní etc.

Ide o cestovnú mapu, ktorá síce nepredstavuje dokument na schválenie. Ako však povedal Van Rompuy, očakáva common understanding. Detaily majú byť známe do konca roka. A práve v tých bude skrytý diabol, s tým súhlasí aj Róbert Fico. Ale pozor, na summite v októbri (v poradí dvadsiatom od vypuknutia krízy v Grécku!) nebude možné detaily nijako významnejšie meniť. Ak by sa aj niekto o to pokúsil, dostane odpoveď, že politický súhlas ste vyslovili v júni. Tak stačí držať pusu a nasledovať.

Trvalý euroval získa bankovú licenciu. V praxi to znamená, že si bude požičiavať peniaze priamo z ECB a nakupovať španielske a talianske toxické dlhopisy. Od tohto okamihu sa bude aj Slovensko priamo podieľať na financovaní španielskeho a talianskeho verejného dlhu.

Premiér Fico hovorí, že nemôže niesť zodpovednosť za dlhy iných krajín. Veď práve o to ide. Zodpovednosť je vonku, na strane Španielska, Talianska. Nikto u nás doma za nezodpovedné správanie sa iných krajín nenesie zodpovednosť. Nám ostanú len tie následky, v podobe finančného bremena na pleciach všetkých občanov Slovenska. Jedna zodpovednosť predsa len zostane u nás doma – v rukách 118 poslancov parlamentu, ktorí 22.6.2012 odsúhlasili pristúpenie Slovenska k trvalému eurovalu a v rukách ministra financií (schvaľuje finančnú pomoc konkrétnej krajine z eurovalu) a vlády (schvaľuje dodávanie nového kapitálu do eurovalu na požiadanie). Snažili sme sa preniesť tieto kompetencie na národný parlament, Róbert Fico to však nepovažoval za dôležité (ako sa vyjadril aj v Slovenskom rozhlase).

Euroval bude môcť priamo zachraňovať banky. A čo je úplne zle, toto sa nebude započítavať do dlhu krajiny, ktorá zachraňuje svoj kolabujúci bankový sektor. Napr. Španielsko si bude zachraňovať svoje súkromné banky, ale bremeno ponesú členské krajiny eurozóny, v konečnom dôsledku ich (a teda aj slovenskí) daňoví poplatníci.

Bankovú úniu odmieta Veľká Británia, Česká republika, Holandsko, Fínsko, Švédsko. Škoda, že slovenský premiér nemal odvahu sa pridať práve k týmto krajinám.

Summit je víťazstvom južanských štátov, Španielska, Talianska, čiastočne aj Francúzska (menej šetrenia a viac štátnej podpory rastu). Kancelárka Merkelová pár dni pred summitom povedala, že kým bude žiť, nedovolí kolektivizáciu dlhov. Nateraz kapitulovala. Ale myslím, že jedného žolíka ešte drží v ruke. Nemecko bude súhlasiť s Bankovou a Fiškálnou úniou len za podmienky, že najprv vznikne Politická únia.

Preto hodnotenie summitu sa dá zhrnúť aj do dvoch slov, víťazstvo nezodpovednosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?