Rozprávky Petra Kažimíra II

Autor: Jozef Kollár | 29.9.2013 o 21:52 | (upravené 29.9.2013 o 22:08) Karma článku: 22,90 | Prečítané:  4632x

Nová daňová prognóza priniesla dobrú aj zlú správu. Tou dobrou správou je, že štát vyberie na daniach viac, ako odhadol ešte v júni. Zlou správou je, že v rozpočte je diera a jasne sa ukázalo, že opatrenia vlády ekonomiku nepodporujú, ale naopak dusia.

V júnovej prognóze vypadlo viac ako 350 mil. eur. Najnovšia prognóza hovorí o vyššom výbere DPH o 120 mil. eur. V rozpočte na budúci rok však stále chýba približne 700 mil. eur. Aj to pri nezmenenej hodnote deficitu, približne 3%. Ak by vláda chcela deficit znížiť na 2,6% (ako pôvodne plánovala), chýbala by jej viac ako jedna miliarda.

Ziskovosť firiem sa neprepadla o 5% (ako to predpokladala vláda), ale o približne o 12%. Reči ministra financií o tom, že za všetko môže pokles objednávok zo zahraničia, sú z kategórie rozprávok. Nie, nechceme brať „úsmev z tváre“ ministra financií. Ten mu (naopak) celkom svedčí. Pravdou však je, že za poklesom ziskovosti podnikov je predovšetkým to, čomu sa hovorí daňová optimalizácia, alebo ešte krajšie, daňové plánovanie. Firmy (ale aj fyzické osoby) tak budú robiť vždy, keď im štát zvýši dane, odvody a poplatky. A to sa práve stalo. A navyše, budú tak robiť vždy, ak za odvedené dane a odvody nedostanú kvalitnejšie verejné služby. Nedostanú kvalitnejšie školstvo, lepšie nemocnice, ani lepšie cesty a pod. A to sa tiež (bohužiaľ) deje.

Ako z rozprávky pôsobí aj tvrdenie, ktorým minister Kažimír zdôvodňuje rezignáciu na pokračovanie v ozdravovaní verejných financií (rozumej znižovaní rozpočtového deficitu). Vraj tak robí preto, lebo júnová prognóza hovorila o výpadku príjmov vo výške 360 mil. eur a súčasne nechce, aby „sme v Bruseli boli majstrami v konsolidácii“, vraj „sme všetci unavení a potrebujeme sa nadýchnuť“.

Čo urobí každý rozumný hospodár, keď mu vypadnú príjmy? Nadýchne sa, to je fakt, ale k výraznému šetreniu výdavkov. A práve toto vláda nerobí. Ešte aj v tak bombasticky prezentovanom projekte ESO sa minister vnútra jasne vyjadril, že uvedený projekt nebude znamenať žiadne zníženie armády 350.000 pracovníkov vo verejnej správe. Lebo by to znamenalo ich odchod na úrady práce. A to predsa socialisti nikdy nedopustia. Radšej sa budú naďalej prizerať na prezamestnanosť a neefektívnosť práce vo verejnej správe. Poskladáme sa však nato všetci.

Chcete ďalšiu rozprávku? Vraj vláda vyvíja „obrovské konsolidačné úsilie“. Aká je ale pravda? Konsolidačné úsilie vlády plánované na celé tri roky (2013 – 2015) v súčte je nižšie, ako bolo konsolidačné úsilie Radičovej vlády na jeden jediný rok 2011. Nakoniec, potvrdzujú to aj oficiálne vládne dokumenty (napr. Program stability).

Ďalší príbeh. Minister sa teší, že vo výbere daní sme sa odrazili od dna. Z efektívnejšieho výberu daní má rezultovať suma približne 60 mil. eur. Aké máme daňové úniky? Približne 2,5 miliardy eur. Takže objem daní, ktoré štátu unikajú a naďalej unikať budú, sa zníži približne o 2%. Dosť slabý dôvod na šampanské, že?

V rozprávkach bývajú spravidla vymyslené príbehy. Merané iba týmto, je minister dobrým rozprávkarom. Ale v jednom je predsa len rozdiel. V rozprávkach spravidla víťazí dobro nad zlom a pravda nad klamstvom. A v tomto sa minister líši aj od samotného žánru, akým je rozprávka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?