reklama

Deň zúčtovania: rozprávky Petra Kažimíra potvrdené

Čerstvo zverejnené Hodnotenie rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016 Radou pre rozpočtovú zodpovednosť len potvrdilo to, na čo konzistentne upozorňujeme už dlhší čas. Vláda Róberta Fica riadi krajinu spôsobom, ktorý zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií Slovenska. A dodajme, že spôsobuje krajine obrovské ekonomické škody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

A tu už premiérovi nepomôže žiaden politický marketing a spoliehanie na informačnú asymetriu politikov a voličov. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vznikla na základe zákona o rozpočtovej zodpovednosti, za ktorý zahlasoval aj (vtedajší opozičný) Smer. A RRZ vznikla rovnako s podporou (teraz už vládneho) Smeru.

V hodnotení rozpočtu na roky 2014 až 2016 (celý materiál nájdete tu) sa okrem iného uvádza:

„Návrh rozpočtu na rok 2014 zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Je postavený najmä na jednorazových a dočasných opatreniach, ktorých vplyv v strednodobom horizonte pominie a bude potrebné ich nahradiť štrukturálnymi opatreniami (aby sa dosiahlo približne vyrovnané hospodárenie v roku 2017)."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fakt, že v rozpočte nenájdete kľúčové reformy školstva, zdravotníctva, verejnej správy a že celý ten komiks je postavený na jednorazových opatreniach, sme začiatkom októbra kritizovali tu, citujem: „Čo teda s reformnou prázdnotou socialistov? Vyriešili to fakt po svojom. Deficit pod tromi percentami HDP chcú dosiahnuť takmer výlučne cez jednorazové opatrenia. Osobitné odvody v regulovaných odvetviach, osobitné odvody finančných inštitúcií, odpredaj celého objemu núdzových zásob ropy, splatenie návratnej finančnej výpomoci Cargom a Vodohospodárskou výstavbou, zinkasovanie nevyzdvihnutých vkladov na doručiteľa v bankách, superdividendy a pod. Jednorazové opatrenia síce krátkodobo nakŕmia štátnu kasu, ale majú jednu nevýhodu. Že sú krátkodobé. Počkajme, čo na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť." A v polovici novembra to RRZ jednoznačne potvrdila. Nemohla inak. Ak nechcela znásilňovať fakty. A poprieť samu seba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hodnotenie RZZ ďalej konštatuje, že ministerstvo financií pristúpilo k „ročnej pauze v konsolidácii" a za riziko považuje skutočnosť, že „nižšie konsolidačné úsilie bude musieť byť postupne vykompenzované vyššou konsolidáciou v budúcich rokoch".

O tom, že minister Kažimír klame ľudí, ak tvrdí, že vláda vyvíja obrovské konsolidačné úsilie, sme písali koncom septembra v Rozprávkach Petra Kažimíra II tu (rímska dvojka znamená rozprávky na pokračovanie, pozn. autora). Tak odcitujme: „Chcete ďalšiu rozprávku? Vraj vláda vyvíja obrovské konsolidačné úsilie. Aká je ale pravda? Konsolidačné úsilie vlády plánované na celé tri roky (2013 až 2015) v súčte je nižšie, ako bolo konsolidačné úsilie Radičovej vlády na jeden jediný rok 2011. Nakoniec, potvrdzujú to aj oficiálne vládne dokumenty (napr. Program stability)."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O tom, že šetrenie sa spomalilo a slovenskí socialisti tomu podľahli sme písali koncom augusta tu. Kažimír toto spomalenie šetrenia nazýva „podanou rukou". Možno to je podaná ruka, ale nanajvýš tak pre nezodpovedných politikov. Určite nie pre generácie, ktoré prídu po nás a dlhy budú musieť splácať. A to je ako voda na mlyn slovenských socialistov. Pôvodne mali v pláne v roku 2014 znížiť deficit na 2,6 percenta, najnovšie to už bude 2,9. Z európskej fiškálnej zmluvy sa tak stáva trhací kalendár, zatiaľ čo Fico niečo hmlí o potrebe nadýchnuť sa a rozprávkar Kažimír ponúka baladu o tom, že nebudeme predsa v EÚ rekordérmi v konsolidačnom úsilí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aká je pravda? RRZ konštatuje, že „Prepočty Európskej komisie aj po zohľadnení klauzuly (rozumej výnimky v tempe konsolidácie verejných financií, pozn. autora) ukazujú záporné úsilie vo výške 0,2 % HDP." Žeby deň slnovratu? Nielenže sa Kažimír nemusí obávať, nie, vôbec nebudeme rekordérmi v konsolidácii v Európe. Naopak, ideme viacej míňať. A to je veľmi nebezpečné. Obzvlášť v kríze, o ktorej už mnohí lídri (vonku aj doma) vyhlasovali, že skončila. Neskočila. Veľký tresk nás s vysokou pravdepodobnosťou ešte len čaká.

O riziku hospodárenia samospráv a riziku zadlžovania nemocníc sme písali začiatkom júla v Rozprávkach Petra Kažimíra tu. A čo konštatuje uprostred novembra RRZ? „Dve najproblémovejšie oblasti z minulého roka však zostali ... nepočítať so žiadnym nárastom dlhu nemocníc pri približne stabilnej úrovni dostupných zdrojov je optimistické ... samosprávy, ktoré v oblasti úspor v bežných výdavkoch nedosiahli plánované hodnoty. Preto RRZ vidí neistotu pri realizácii ďalších úspor v roku 2014."

A nakoniec ešte jedno konštatovanie RRZ. „Nepriaznivo treba hodnotiť aj vývoj hrubého verejného dlhu, ktorý by sa mal na rozpočtovom horizonte priblížiť k ekonomicky dôležitým hraniciam ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Dokonca menší negatívny makroekonomický šok, revízia údajov o HDP alebo zmena metodiky na ESA2010 by ho mohli ľahko posunúť nad hranicu 57 % z HDP, kedy je požiadavka predložiť vyrovnaný rozpočet do Národnej rady SR."

My sme začiatkom októbra k téme verejného dlhu na budúci rok uviedli toto: „Znamenalo by to najväčšie škrty v novodobej histórii Slovenska, v objeme približne troch miliárd eur. To by už vláda nediskutovala o tom, o koľko percent pridá učiteľom, sestričkám, obciam. To by bola diskusia o tom, o koľko percent sa znížia platy vo verejnej správe, o koľko sa znížia dôchodky, a možno by sme sa dožili aj čohosi amerického - odstávky vlády. Minister Kažimír tak môže byť historický prvým, kto uviazne v dlhovej pasci."

Zo smeru, ktorým nás ťahá Smer, nikto zodpovedný nemôže mať radosť. Nateraz nás teší aspoň fakt, že to, čo sme už dlhšiu dobu konzistentne konštatovali v rozprávkach Petra Kažimíra, teraz potvrdila nezávislá inštitúcia.

Ostáva len veriť, že Smer nespochybní uvedené hodnotenie, predložené RRZ, ani samotnú RRZ. Spochybnil by totiž sám seba. Ale v demokracii karpatského typu sa môžeme dočkať ešte všeličoho.

Jozef Kollár, podpredseda strany Nová väčšina - Dohoda

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu