Kažimírovo kladivo na podnikateľov

Autor: Jozef Kollár | 22.11.2013 o 14:38 | (upravené 22.11.2013 o 14:53) Karma článku: 21,20 | Prečítané:  5422x

V dobe vleklej ekonomickej krízy si vlády lámu hlavy nad tým, ako naplniť štátnu kasu. Kultúrne vlády to riešia chirurgickým skalpelom (aby úplne nezabili podnikanie). Nekultúrne vlády to riešia kladivom (aby porazili triedneho nepriateľa). V tom druhom prípade porazení budeme všetci. Aj tí, ktorí to pomyselné kladivo nateraz držia v rukách.

V čom spočíva to kladivo? O pár dní vládna väčšina v parlamente schváli novelu zákona o dani z príjmu. Nechajme nateraz bokom daň zo straty, o tej sa už popísalo dosť. Firmy na Slovensku čaká ďaleko významnejšia zmena. Ak podnikáte, doteraz ste si mohli straty odpočítať od zisku nasledujúcich sedem rokov a to v ľubovoľnej výške. Po novom si už budete môcť odpočítavať straty už len štyri roky a navyše rovnomerne. K čomu to povedie?

Daňový systém na Slovensku prestane byť spravodlivý a neutrálny. Doteraz, ak jedna firma vykázala dva roky po sebe zisk 1000, zaplatila štátu rovnakú daň ako firma, ktorá vykázala prvý rok stratu 1000 a druhý rok zisk 3000. V tom bol daňový systém spravodlivý. Už nebude.

Je zjavné, že podniky zaknihovali najviac strát v rokoch 2010 až 2013, teda po vypuknutí krízy. Štát im touto zmenou zoberie možnosť odpočítať si tieto straty v plnej výške od budúcich ziskov, keďže uvedená zmena sa týka aj strát z rokov 2010 až 2013. Teda strát, vykázaných pred účinnosťou navrhovanej zmeny. Silný prvok retroaktivity je tak viac ako zrejmý.

Predmetný návrh formálne síce predniesol na rokovaní parlamentného výboru pre financie a rozpočet poslanec Smeru, ten bol však len „nosičom vody". Reálne sa jedná o návrh z dielne ministerstva financií. To v odôvodnení uvádza, že chce „zúžiť možnosť daňovej optimalizácie". Keďže postupuje retroaktívne a mimo rámca štandardného legislatívneho procesu (zmena bola predložená ako jeden z viac ako tridsiatich bodov pozmeňujúceho návrhu), výsledkom je značné obmedzenie princípu daňovej spravodlivosti a (čo je úplne najhoršie) aj daňovej predvídateľnosti. Ďalší dôvod, prečo sa zo Slovenska postupne stáva najmenej atraktívne miesto na podnikanie v celej EÚ. Strieľame si do vlastného kolena.

Áno, kultúrne vlády sa tiež bránia zneužívaniu daňových strát. Ale takým spôsobom, aby nepoškodili všetkým a celej ekonomike. Robia tak už spomínaným chirurgickým skalpelom. Napríklad obmedzujú odpočítavanie daňových strát, ak firma zmení predmet podnikania, alebo vlastníka, čo právom môže vyvolávať isté podozrenia z daňových špekulácií (Česká republika). Alebo neumožňujú cez minulé straty odpísať celý zisk bežného roka naraz (Taliansko, Rakúsko, Nemecko). Ale firmy si môžu naďalej odpisovať straty v ďalších ziskových rokoch časovo neobmedzene.

Nekultúrna vláda na Slovensku udrela kladivom. Ak paušálne obmedzíte firmám možnosť umorovať straty, zostane im už len jedna možnosť - znižovať si vlastný kapitál. Ak ho skonzumujú celý, posledný vypne svetlo, firma sa zavrie.

Presne ako v medicíne. Po zásahu chirurgickým skalpelom sa pacient môže ešte vyliečiť. Po zásahu kladivom spravidla padne na zem. A nie vždy sa do deviatich sekúnd dokáže zodvihnúť. Po opakovaných knokautoch sa už nemusí zodvihnúť vôbec. Kladivo je zlým terapeutickým nástrojom. V rukách socialistov priam smrteľným.

Jozef Kollár, podpredseda strany Nová väčšina - Dohoda

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?