Kollár: Fico potichu okráda Slovákov o stámilióny eur

Autor: Jozef Kollár | 29.12.2013 o 18:59 | (upravené 29.12.2013 o 20:03) Karma článku: 18,85 | Prečítané:  12735x

Zatiaľ čo 19. a 20. decembra občania Slovenska finišovali s prípravou na najkrajšie sviatky v roku, v Bruseli sa uskutočnil nenápadný summit EÚ, ktorý politicky posvätil vznik bankovej únie. V praxi to bude znamenať, že na záchrane francúzskych, talianskych a ďalších bánk sa v konečnom dôsledku budú podieľať aj občania Slovenska.

A odsúhlasil to aj náš premiér Róbert Fico. Konal vedome, alebo z nedostatku kompetentnosti? Ak vedel o čom hlasuje, potom okradol občanov Slovenska celkom vedome. Len aby bol „politicky korektný" v Bruseli a zapáčil sa strane európskych socialistov (PES). Ak nevedel o čom hlasuje, potom je to ešte horšie. Opäť sa totiž v praxi potvrdil deficit demokracie v európskych rozhodovacích procesoch. Ale poďme pekne po poriadku.

17. decembra si premiér pred odchodom do Bruselu prišiel vypýtať od poslancov parlamentného Výboru pre európske záležitosti mandát. Predložil nám návrh stanoviska Slovenskej republiky na nadchádzajúce zasadnutie Európskej rady v Bruseli. V ňom o bankovej únii nebolo ani zmienky. Prečo následne došlo v Bruseli k zmene programu? Môžeme sa už len domnievať.

Na zasadnutiach európskeho výboru slovenského parlamentu už dlhodobo upozorňujem premiéra nato, že banková únia tak ako je pripravovaná, poškodí ekonomické záujmy Slovenska. Doteraz som od Róberta Fica dostával iba odpovede typu, že on sa so mnou do diskusie o tak vysoko odbornej téme (akou je banková únia) púšťať nebude.

Je už dlhodobo jasné, že na summitoch sa v časovom strese častokrát prijímajú politické záväzky v oblastiach, o ktorých v čase ich prerokovávania nie je takmer nič konkrétne známe. A ako to už býva zvykom, diabol je ukrytý v detailoch. Až neskôr sa ukáže, že prijaté riešenie je nespravodlivé a výrazne poškodzuje ekonomické záujmy Slovenska.

To, čo sme všetci tušili, premiér (možno zaujatý už inou, prezidentskou témou) naplno priznal. Na verejnom zasadnutí európskeho výboru popísal, ako prebiehajú bruselské summity. Začnú sa spoločnou večerou lídrov, po ktorej nasleduje spoločné „rodinné fotografovanie" (premiér si navyše poťažkal, že doteraz žiadnu fotku nedostal). Následne samotné rokovania začnú neskoro v noci a nad ránom premiéri a hlavy štátov dostanú na stôl na odsúhlasenie materiál, ktorého obsahu nikto poriadne nerozumie. A tak si náš premiér privolá na pomoc nášho podpredsedu Európskej komisie Maroša Ševčovica, prípadne  stáleho predstaviteľa SR pri EÚ Ivana Korčoka. A nad ránom sa hlasuje . . . Rozhodujú „starí a veľkí" členovia, tí „malí a noví" sa v pozícii štatistov už nejako pridajú k hlavnému prúdu. Aj vám to pripomína RVHP?

Najsmutnejšie na celej veci je, že odstráneniu deficitu demokracie sa vládna strana bráni aj pri národných rozhodovacích procesoch. Tu je dôkaz:

  1. Pri prerokovávaní zákona o Európskom mechanizme pre stabilitu som v júli 2012 navrhol, aby sa rozhodovanie o našich záväzkoch voči trvalému eurovalu prenieslo z úrovne ministra financií a z vlády na parlament. Dokonca aj nemecký Ústavný súd v Karlsruhe povedal, že národný parlament musí mať kontrolu nad rozpočtom štátu a to aj v prípade, že sa zapája do medzinárodných mechanizmov. Poslanci Smeru tento návrh zamietli.
  2. V novembri 2012 som navrhol zriadenie parlamentného Výboru pre Európsky mechanizmus pre stabilitu (analógia s nemeckým a s rakúskym parlamentom), ktorý by schvaľoval rozhodnutia slovenských zástupcov v trvalom eurovale. Poslanci Smeru tento návrh opäť zamietli.
  3. V novembri 2012 som na výbore pre európske záležitosti navrhol uznesenie, ktoré by zaviazalo vládu predložiť správu (progress report), týkajúcu sa postupu prác na príprave jednotného mechanizmu bankového dohľadu a ďalšie. Očakávalo sa totiž, že do konca tohto roka padne kľúčové politické rozhodnutie. Poslanci Smeru aj tento návrh s prehľadom zamietli.

O tom, že banková únia je zlým riešením, sme písali v júli 2013 tu. Bankovú úniu odmieta Veľká Británia, aj susedná Česká republika. Kritiku vzniesol dokonca aj nemecký minister financií Schäuble. Doslova povedal: „My nechceme, aby Európa rozhodla a krajiny platili. Ručenie a rozhodnutie patria spolu. To sme dlžní občanom a národným parlamentom", dodal Schäuble.

Do leta majú byť schválené všetky potrebné právne akty. Ale politický záväzok v mene Slovenska už Fico (kolenačky) dal. Toto je jeho vianočný darček vlastným občanom. Budú sa podieľať na záchrane zahraničných bánk. Záchrana tých domácich ich už stála viac ako 100 miliárd korún. Taká je pravda.

Jozef Kollár, člen Výboru pre európske záležitosti NRSR

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?