Kollár: Neinformovaný volič je ovca. Dokedy?

Autor: Jozef Kollár | 4.4.2014 o 18:54 | (upravené 4.4.2014 o 19:30) Karma článku: 12,24 | Prečítané:  2762x

V Európskej únii žije približne 500 miliónov ľudí. Ich informovanosť o tom, čo sa deje v európskych inštitúciách je žalostne nízka. Či je to zámer, alebo náhoda, nateraz ponechajme bokom, aj keď asi „A" bude tou správnou odpoveďou. Neinformovaný volič sa totiž ľahko manipuluje a ovláda. Krátkodobo síce majú navrch manipulátori, dlhodobo však prehrávame všetci. Ako to zmeniť?

V parlamente som predložil návrh Zákona o informáciách v záležitostiach Európskej únie. Častokrát platí, že netreba objavovať objavené a tak sa priznám, že som sa inšpiroval Rakúskom. A keďže žijeme rýchlu dobu a denne sa na nás valia tony informácii, pozrite si krátke 45 sekundové video.

Podstatou euro-info zákona sú tieto 4 body, prečítanie ktorých vám tiež nezoberie viac ako 45 sekúnd:

  1. Zriaďuje sa informačná databáza pre záležitosti EÚ
  2. Inštitúcie štátnej správy sú povinné odovzdávať všetky dokumenty, týkajúce sa EÚ do tejto databázy v elektronickej forme (smernice, nariadenia, stanoviská vlády, závery rokovaní európskych inštitúcií a pod.)
  3. Informačná databáza má charakter verejného registra
  4. Je voľne prístupná a otvorená celej verejnosti

Ak má byť EÚ a eurozóna dlhodobo udržateľným projektom, musí sa otvoriť vlastným občanom. Európske inštitúcie sa nemôžu uzatvárať do sklenených budov. Ak má EÚ prežiť, bude musieť zmeniť pravidlá svojho fungovania.

Približne 80% legislatívy, ktorú schvaľuje slovenský parlament, vzniká v inštitúciách EÚ. Je to jasný dôkaz, že toto zoskupenie už dnes výrazne ovplyvňuje kvalitu života ľudí na Slovensku a táto tendencia bude ešte zosilňovať.

Rozhodovacie procesy ako na nadnárodnej, tak aj na národnej úrovni sa odohrávajú pri jasných deficitoch demokracie. Dnes už o tom nahlas hovoria dokonca aj mainstreamoví európski politici (ľudovci, socialisti a liberáli). Ako tieto deficity odstraňovať? Spomínaný euro-info zákon mohol byť jedným z prvých krokov.

Existuje totiž jasná informačná asymetria medzi objemom a kvalitou informácií, ktoré má spomínaných 500 miliónov Európanov na strane jednej, a informáciami, ktoré majú tí, ktorí prijímajú kľúčové rozhodnutia, na strane druhej. Je tu ešte tretia úroveň. A tou je veľmi úzka množina ľudí „za oponou", ktorá nemusí byť úplne totožná s tými, ktorí spomínané rozhodnutia (oficiálne) prijímajú. Len pripomeňme, že ide o rozhodnutia, ktoré ovplyvnia kvalitu života mnohých generácií, ktoré prídu po nás.

Pripusťme, že takto otvorené nožnice informačnej asymetrie niekomu vyhovujú. Neinformovaný volič sa totiž ľahšie manipuluje a ovláda. Správa sa ako stádo a na povel manipulátora ide doľava, doprava, rýchlejšie, pomalšie. Ak máte neinformovaného voliča, tak je víťazstvo takmer isté. Krátkodobo síce manipulátor vyhráva, ale dlhodobo prehrávame a prehráme všetci.

Čím viac sa budú nožnice zatvárať (a zvyšovať informovanosť ľudí), tým ťažšie sa síce budú prijímať rozhodnutia, ale z dlhodobého hľadiska budeme úspešnejší. Ľudia budú vnímať európske hodnoty a prínos tohto zoskupenia na kvalitu ich vlastných životov. A naopak, len informovaní ľudia dokážu odmietnuť zlé rozhodnutia, ktoré robia ich život horším, preregulovaným, prebyrokratizovaným. Len informovaní ľudia dokážu odmietnuť rozhodnutia, ktoré vedú k tomu, že zodpovední doplácajú na nezodpovedných, že straty patria nám všetkým a zisky iba niekomu.

A zo znižovania informačnej asymetrie a odstraňovania demokratických deficitov plynie ešte jeden benefit. Benefit azda najpodstatnejší. Nebudeme sa musieť báť nárastu radikalizmu, krajného extrémizmu a zrodu nových „mesiášov".

Odvaha a strach sú spojené nádoby. Čím skôr európsky federalistický mainstream (ľudovci, socialisti a liberáli) nájde odvahu zvyšovať informovanosť ľudí a najmä odvahu počúvať ich, tým menej sa bude musieť báť rizika rastúceho extrémizmu.

Podporu pre prijatie uvedeného zákona som hľadal aj na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Po prvom rokovaní mi bolo jasné, že tadiaľ vlak nepôjde.

Ale strach vládnej socialistickej strany podporiť tento zákon mi dáva odvahu ďalej sa pokúšať o jeho presadenie. O tom, či a ako sa mi to darí vás budem informovať. Lebo len informovaní ľudia prijímajú kvalitné rozhodnutia.

Parlamentné vystúpenie k euro-info zákonu v plnej verzii nájdete v tomto videu.

 

Jozef Kollár

líder hnutia NOVA pre voľby do Európskeho parlamentu 2014

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?