Kollár: Neinformovaný volič je ovca. Dokedy?

Autor: Jozef Kollár | 4.4.2014 o 18:54 | (upravené 4.4.2014 o 19:30) Karma článku: 12,24 | Prečítané:  2738x

V Európskej únii žije približne 500 miliónov ľudí. Ich informovanosť o tom, čo sa deje v európskych inštitúciách je žalostne nízka. Či je to zámer, alebo náhoda, nateraz ponechajme bokom, aj keď asi „A" bude tou správnou odpoveďou. Neinformovaný volič sa totiž ľahko manipuluje a ovláda. Krátkodobo síce majú navrch manipulátori, dlhodobo však prehrávame všetci. Ako to zmeniť?

V parlamente som predložil návrh Zákona o informáciách v záležitostiach Európskej únie. Častokrát platí, že netreba objavovať objavené a tak sa priznám, že som sa inšpiroval Rakúskom. A keďže žijeme rýchlu dobu a denne sa na nás valia tony informácii, pozrite si krátke 45 sekundové video.

Podstatou euro-info zákona sú tieto 4 body, prečítanie ktorých vám tiež nezoberie viac ako 45 sekúnd:

  1. Zriaďuje sa informačná databáza pre záležitosti EÚ
  2. Inštitúcie štátnej správy sú povinné odovzdávať všetky dokumenty, týkajúce sa EÚ do tejto databázy v elektronickej forme (smernice, nariadenia, stanoviská vlády, závery rokovaní európskych inštitúcií a pod.)
  3. Informačná databáza má charakter verejného registra
  4. Je voľne prístupná a otvorená celej verejnosti

Ak má byť EÚ a eurozóna dlhodobo udržateľným projektom, musí sa otvoriť vlastným občanom. Európske inštitúcie sa nemôžu uzatvárať do sklenených budov. Ak má EÚ prežiť, bude musieť zmeniť pravidlá svojho fungovania.

Približne 80% legislatívy, ktorú schvaľuje slovenský parlament, vzniká v inštitúciách EÚ. Je to jasný dôkaz, že toto zoskupenie už dnes výrazne ovplyvňuje kvalitu života ľudí na Slovensku a táto tendencia bude ešte zosilňovať.

Rozhodovacie procesy ako na nadnárodnej, tak aj na národnej úrovni sa odohrávajú pri jasných deficitoch demokracie. Dnes už o tom nahlas hovoria dokonca aj mainstreamoví európski politici (ľudovci, socialisti a liberáli). Ako tieto deficity odstraňovať? Spomínaný euro-info zákon mohol byť jedným z prvých krokov.

Existuje totiž jasná informačná asymetria medzi objemom a kvalitou informácií, ktoré má spomínaných 500 miliónov Európanov na strane jednej, a informáciami, ktoré majú tí, ktorí prijímajú kľúčové rozhodnutia, na strane druhej. Je tu ešte tretia úroveň. A tou je veľmi úzka množina ľudí „za oponou", ktorá nemusí byť úplne totožná s tými, ktorí spomínané rozhodnutia (oficiálne) prijímajú. Len pripomeňme, že ide o rozhodnutia, ktoré ovplyvnia kvalitu života mnohých generácií, ktoré prídu po nás.

Pripusťme, že takto otvorené nožnice informačnej asymetrie niekomu vyhovujú. Neinformovaný volič sa totiž ľahšie manipuluje a ovláda. Správa sa ako stádo a na povel manipulátora ide doľava, doprava, rýchlejšie, pomalšie. Ak máte neinformovaného voliča, tak je víťazstvo takmer isté. Krátkodobo síce manipulátor vyhráva, ale dlhodobo prehrávame a prehráme všetci.

Čím viac sa budú nožnice zatvárať (a zvyšovať informovanosť ľudí), tým ťažšie sa síce budú prijímať rozhodnutia, ale z dlhodobého hľadiska budeme úspešnejší. Ľudia budú vnímať európske hodnoty a prínos tohto zoskupenia na kvalitu ich vlastných životov. A naopak, len informovaní ľudia dokážu odmietnuť zlé rozhodnutia, ktoré robia ich život horším, preregulovaným, prebyrokratizovaným. Len informovaní ľudia dokážu odmietnuť rozhodnutia, ktoré vedú k tomu, že zodpovední doplácajú na nezodpovedných, že straty patria nám všetkým a zisky iba niekomu.

A zo znižovania informačnej asymetrie a odstraňovania demokratických deficitov plynie ešte jeden benefit. Benefit azda najpodstatnejší. Nebudeme sa musieť báť nárastu radikalizmu, krajného extrémizmu a zrodu nových „mesiášov".

Odvaha a strach sú spojené nádoby. Čím skôr európsky federalistický mainstream (ľudovci, socialisti a liberáli) nájde odvahu zvyšovať informovanosť ľudí a najmä odvahu počúvať ich, tým menej sa bude musieť báť rizika rastúceho extrémizmu.

Podporu pre prijatie uvedeného zákona som hľadal aj na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Po prvom rokovaní mi bolo jasné, že tadiaľ vlak nepôjde.

Ale strach vládnej socialistickej strany podporiť tento zákon mi dáva odvahu ďalej sa pokúšať o jeho presadenie. O tom, či a ako sa mi to darí vás budem informovať. Lebo len informovaní ľudia prijímajú kvalitné rozhodnutia.

Parlamentné vystúpenie k euro-info zákonu v plnej verzii nájdete v tomto videu.

 

Jozef Kollár

líder hnutia NOVA pre voľby do Európskeho parlamentu 2014

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?