reklama

J. Kollár: Novodobé štátne výpalníctvo pokračuje

Aj vy máte skúsenosť so štátnym výpalníctvom? Boj proti daňovým únikom je iste chvályhodná vec, ktorá si zaslúži iba podporu. Na Slovensku sa však aj boj s daňovými podvodníkmi dá zneužiť. A bohužiaľ často aj zneužíva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

V praxi to vyzerá približne takto. Ak podnikáte, ste platcom DPH a uplatníte si nárok na nadmerný odpočet, okamžite vám zaklope na dvere daňová kontrola. Potiaľ je to v úplnom poriadku. Strastiplný príbeh mnohých podnikateľov začína až teraz. Daňová kontrola totiž podľa platnej legislatívy môže trvať až jeden rok. Presne takúto dobu vám finančná správa môže zadržiavať vrátenie nadmerného odpočtu DPH. Je nemálo prípadov, keď daňová kontrola skončí po 12 mesiacoch - a neraz bez nálezu. No firme bola rok zadržiavaná vratka DPH v státisícoch (v niektorých prípadoch dokonca miliónov) eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú známe prípady, keď zadržiavaná suma predstavovala ročné náklady na mzdy všetkých zamestnancov. Alebo podnikateľovi chýbali finančné zdroje na nákup tovarov a služieb, ktoré potrebuje na udržiavanie výrobného procesu, o investíciách ani nehovoriac.

Nastávajú aj absurdné prípady, kedy firma má na jednej strane neuhradený finančný záväzok voči štátu (daň z príjmu, daň z motorových vozidiel, daň z nehnuteľností, zdravotné a sociálne odvody za zamestnancov, etc.) a na druhej strane má finančnú pohľadávku voči finančnej správe (vo forme zadržiavanej vratky DPH).

Ak si vy nesplníte včas záväzky, štát vás pošle do exekúcie. Ak vám štát bude rok zadržiavať vratku DPH, v exekúcii môžete skončiť tiež. A to aj v prípade, že po roku finančná správa ukončí daňovú kontrolu bez nálezu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale čo stým?

V novembri 2013 som preto predložil novelu zákona o dani z pridanej hodnoty. Tá by ukladala finančnej správe povinnosť najneskôr do šiestich mesiacov vrátiť firme nadmerný odpočet, pričom kontrola ako taká by pokračovala ďalej. Ak štátni úradníci nie sú schopní do šiestich mesiacov preukázať kontrolovanému subjektu podvodné konanie, potom je fér mu peniaze uvoľniť a prosím, kontrolujte ďalej. Toto minister financií Kažimír odmietol s tvrdením, že problém si uvedomuje a na jar 2014 príde s riešením. Termín síce dodržal, návrh, ktorý schválila vláda však riešením nie je. Prečo?

Ministerstvo financií prišlo s novým právnym inštitútom, tzv. „čiastkovým protokolom". Správca dane môže počas kontroly vydať čiastkový protokol a čiastkovú (odkontrolovanú) sumu vrátiť. Problém je v tom, že ide o možnosť, nie povinnosť. Ostáva tak naďalej na ľubovôli kontrolóra, či peniaze uvoľní, alebo nie. Rovnako tak ostáva na ňom, kedy tak urobí. Čiže kontrolovaný subjekt môže (presne tak ako doteraz) čakať aj dvanásť mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existujú podozrenia, že v mnohých prípadoch sa môže jednať o snahu o nepriateľské prevzatie kontrolovaného subjektu konkurenciou, či dokonca o likvidáciu nepohodlnej konkurencie. A v týchto príbehoch nemožno ani vylúčiť „insiderstvo" pracovníkov finančnej správy. Neakceptovateľným je aj nerovnaký prístup k podnikateľským subjektom zo strany finančnej správy. Niekomu je vyplácaný nadmerný odpočet vo veľkých sumách bez akejkoľvek kontroly a u niekoho je otvorených hneď niekoľko paralelných kontrol. Ostáva už len veriť, že sa s uvoľnením zadržiavaných nadmerných odpočtov DPH neobchoduje.

O uvedenom probléme som v novembri 2013 informoval aj prezidenta Finančnej správy. Prisľúbil, že vykoná nápravu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Boj s daňovými únikmi iste nie je ľahký. Ale naprávať jeden neprávny stav porušovaním iných práv je neprípustné. Rovnako, ako je neprípustné paušalizované označovanie všetkých podnikateľov (aspoň za potenciálnych) podvodníkov. V tom boji proti podvodníkom nezabúdajme, že máme na Slovensku státisíce slušných podnikateľov, ktorí dávajú ľuďom prácu.

Štát, ktorý vytvára nepriateľské prostredie voči podnikateľom, likviduje sám seba.

Ak máte podobné skúsenosti, napíšte mi na jozef_kollar@nrsr.sk. Ak sa potvrdí pretrvávanie uvedeného stavu, na parlamentnom výbore navrhnem poslanecký prieskum na Finančnej správe SR, pre začiatok na pracovisku v Košiciach.

Jozef Kollár

líder kandidátky NOVA pre voľby do EP

Jozef Kollár

Jozef Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  0x

O suverénnom, slobodnom a nezadlženom Slovensku. O efektívnom a hospodárnom používaní verejných zdrojov, ale najmä o záchrane trhu pred "záchranármi".• poslanec Národnej rady SR• podpredseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet• člen Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti• vedúci Stálej delegácie Národnej rady SR pri OECD v Parížičlen Výkonnej rady strany SKOK!Moja web stránkaMôj fan page Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu