Slovenský eurofondový klondajk

Autor: Jozef Kollár | 12.9.2014 o 12:16 | Karma článku: 12,47 | Prečítané:  2766x

Nielen Kanada má svoj klondajk (územie na severozápade, známe z čias zlatej horúčky). Objavili ho aj Slováci, ryžujúci nie zlato, ale eurofondy.

Slovensku hrozí nepreplatenie eurofondov zo strany Bruselu vo výške viac ako 400 miliónov eur. A dôvod? Zlyhanie riadiacej jednotky (auditu) na ministerstve financií. Keď európska komisia v novembri 2013 urobila bruselský audit slovenského auditu zistila, že korupcia (Brusel používa označenie „korekcia“) je rozsiahla a čo je ešte horšie, náš domáci audit ju nedokáže (nechce?) odhaliť.

Preto šéf Generálneho direktoriátu pre regionálnu politiku v Bruseli poslal nášmu veľvyslancovi pri EÚ Korčokovi 30. júla list, v ktorom mu oznámil, že zastavenie preplácania eurofondov Slovensku naďalej trvá.  Minister financií dostal dva mesiace nato, aby presvedčil Brusel, že audit na Slovensku funguje, že vykonal systémové zmeny a skontroloval aj oprávnenie čerpania eurofondov na projekty z minulosti. Tu boli najväčšie výhrady voči spackaným výberovým konaniam, ktoré viedli k niekoľkonásobne predraženým nákupom.

Ak si ministerstvo financií do konca septembra uvedenú domácu úlohu nesplní, nielenže Slovensko príde o peniaze z Bruselu, ale minister bude mať aj vážne problémy s hotovostnými tokmi v rozpočte.

Preto som na parlamentnom Výbore pre európske záležitosti a rovnako tak na Výbore pre financie a rozpočet predložil uznesenie, ktoré zaväzuje ministra Kažimíra, aby do konca septembra doručil: 1. informáciu o priebežnom plnení úloh, uložených z Bruselu, 2. kvantifikáciu dočasne (alebo úplne) zastavených platieb v členení podľa jednotlivých operačných programov a 3. kvantifikáciu dopadov na štátny rozpočet.

Na moje prekvapenie, aj poslanci Smeru tento návrh v oboch parlamentných výboroch podporili. Nestáva sa tak často. Budem teda čakať, s čím minister Kažimír do konca mesiaca príde. V každom prípade ide o závažné zlyhanie, ktoré môže mať obrovské dopady na rozpočet. Nielenže eurofondy dokážeme čerpať tak na 50%, ale aj to, čo vyčerpáme je použité neefektívne, nehospodárne, alebo je priamo rozkradnuté (najmä cez niekoľkonásobne predražené tendre). A negatívny dopad na slovenskú ekonomiku je násobne vyšší, ako (tak intenzívne diskutované) sankcie voči Rusku.

V pléne kolega Martin Chren predložil aj návrh, aby člen vlády Ľubomír Vážny doručil parlamentu informáciu o riešení vzniknutej situácie, vrátane vyvodenia trestno-právnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám. Výsledkom bolo zamietnutie v podobe „palca dole“, ktorý patril podpredsedníčke parlamentu Lašákovej.

Toto je ekonomická vlastizrada. Jedného dňa sa v tejto krajine nebude žiť dobre ani samotným zlodejom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?