Slovenský eurofondový klondajk

Autor: Jozef Kollár | 12.9.2014 o 12:16 | Karma článku: 12,47 | Prečítané:  3079x

Nielen Kanada má svoj klondajk (územie na severozápade, známe z čias zlatej horúčky). Objavili ho aj Slováci, ryžujúci nie zlato, ale eurofondy.

Slovensku hrozí nepreplatenie eurofondov zo strany Bruselu vo výške viac ako 400 miliónov eur. A dôvod? Zlyhanie riadiacej jednotky (auditu) na ministerstve financií. Keď európska komisia v novembri 2013 urobila bruselský audit slovenského auditu zistila, že korupcia (Brusel používa označenie „korekcia“) je rozsiahla a čo je ešte horšie, náš domáci audit ju nedokáže (nechce?) odhaliť.

Preto šéf Generálneho direktoriátu pre regionálnu politiku v Bruseli poslal nášmu veľvyslancovi pri EÚ Korčokovi 30. júla list, v ktorom mu oznámil, že zastavenie preplácania eurofondov Slovensku naďalej trvá.  Minister financií dostal dva mesiace nato, aby presvedčil Brusel, že audit na Slovensku funguje, že vykonal systémové zmeny a skontroloval aj oprávnenie čerpania eurofondov na projekty z minulosti. Tu boli najväčšie výhrady voči spackaným výberovým konaniam, ktoré viedli k niekoľkonásobne predraženým nákupom.

Ak si ministerstvo financií do konca septembra uvedenú domácu úlohu nesplní, nielenže Slovensko príde o peniaze z Bruselu, ale minister bude mať aj vážne problémy s hotovostnými tokmi v rozpočte.

Preto som na parlamentnom Výbore pre európske záležitosti a rovnako tak na Výbore pre financie a rozpočet predložil uznesenie, ktoré zaväzuje ministra Kažimíra, aby do konca septembra doručil: 1. informáciu o priebežnom plnení úloh, uložených z Bruselu, 2. kvantifikáciu dočasne (alebo úplne) zastavených platieb v členení podľa jednotlivých operačných programov a 3. kvantifikáciu dopadov na štátny rozpočet.

Na moje prekvapenie, aj poslanci Smeru tento návrh v oboch parlamentných výboroch podporili. Nestáva sa tak často. Budem teda čakať, s čím minister Kažimír do konca mesiaca príde. V každom prípade ide o závažné zlyhanie, ktoré môže mať obrovské dopady na rozpočet. Nielenže eurofondy dokážeme čerpať tak na 50%, ale aj to, čo vyčerpáme je použité neefektívne, nehospodárne, alebo je priamo rozkradnuté (najmä cez niekoľkonásobne predražené tendre). A negatívny dopad na slovenskú ekonomiku je násobne vyšší, ako (tak intenzívne diskutované) sankcie voči Rusku.

V pléne kolega Martin Chren predložil aj návrh, aby člen vlády Ľubomír Vážny doručil parlamentu informáciu o riešení vzniknutej situácie, vrátane vyvodenia trestno-právnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám. Výsledkom bolo zamietnutie v podobe „palca dole“, ktorý patril podpredsedníčke parlamentu Lašákovej.

Toto je ekonomická vlastizrada. Jedného dňa sa v tejto krajine nebude žiť dobre ani samotným zlodejom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?