Kde sa stala chyba, pán minister Kažimír?

Autor: Jozef Kollár | 1.10.2014 o 9:29 | Karma článku: 14,32 | Prečítané:  3604x

Ekonomika nám rastie rýchlejšie, daňová prognóza hlási vyšší výber daní o stovky miliónov eur, HDP sa nám v novej metodike tiež záhadne „zvýšilo“, ľudia míňajú viacej (čím tiež kŕmia štátnu kasu), za financovanie dlhu tiež platíme menej a napriek tomu naše verejné financie budú na konci roka atakovať návrat do režimu nadmerného deficitu. Kde sa stala chyba? Ak sa vám nechce čítať celý článok, preskočte priamo na poslednú vetu.

Rozpočet na tento rok bol postavený na raste výkonu ekonomiky o 2,2%, najnovšia prognóza hovorí, že by to mohlo byť o trochu viac, 2,4%. Vyšší rast, spolu s vyšším odvodovým a daňovým zaťažením znamená, že štát vyberie od ľudí a od firiem o stovky miliónov eur viac, ako predpokladal rozpočet. A nová metodika (ESA 2010) nám komicky tiež zvýši HDP (a teda celkom logicky by mala aj znížiť deficit v percentuálnom vyjadrení), keďže si do tvorby hrubého produktu (okrem iného) započítame napríklad aj odpisy vojenskej techniky. Ktosi raz povedal, že verím len číslam, ktoré si sám prispôsobím. Ale pre objektivitu treba povedať, že v tomto je minister Kažimír nevinne. Rošády s novou metodikou robia iní páni na vyšších miestach.

No napriek všetkému, čo sme uviedli vyššie, tohtoročný deficit nebude na úrovni 2,64% HDP (ako predpokladala vláda v schválenom rozpočte), ale 2,93%. Teda rozpočtová sekera bude o približne 200 miliónov eur vyššia. Minister Kažimír tak dostane naše verejné financie na konci roka len sedem stotín percenta pred trestnú lavicu režimu nadmerného deficitu, z ktorej sme len nedávno zutekali. A keďže len kúzelník dokáže manévrovať s deficitom na úrovni stotín percenta, celkom rýchlo sa tam môžeme vrátiť. Porušili by sme záväzky z európskej fiškálnej zmluvy a pokračovalo by zaťahovanie dlhovej brzdy.  

A pritom štát vyberie na daniach a odvodoch o približne 795 miliónov viac, ako predpokladal v rozpočte verejnej správy. Len dodajme, že aj bez zmeny metodiky štát vyberie od firiem a od ľudí v tomto roku o takmer 530 miliónov eur viac, ako predpokladal v rozpočte. A to nie je všetko. Už o pár týždňov bude schválená novela zákona o dani z príjmu, ktorá zoberie občanom a firmám ďalších 265 miliónov eur v budúcom roku a po 300 miliónov v rokoch 2016 a 2017.

Kde končia tie stovky miliónov eur, ktoré štát navyše vyberie od ľudí a firiem? Používajú sa efektívne, hospodárne a účelne? Zlepšuje sa kvalita verejných služieb, ktoré štát poskytuje svojim občanom? Alebo stovky miliónov miznú v čiernej diere? „B“ je správna odpoveď.

Financmajster predpokladá prečerpanie výdavkov ostatných subjektov verejnej správy o takmer 1,7 miliardy eur. Aj pri maximálnej snahe o objektivitu (zmenou metodiky sa do okruhu verejnej správy najnovšie započítavajú aj výdavky Železníc SR, NDS, Agentúry pre núdzové zásoby ropy, ktorých vplyv je približne 1,4 miliardy eur), dôjde na konci roka k prečerpaniu výdavkov o takmer 300 miliónov eur. Ďalší dôkaz, že socialistom je bližšie míňať cudzie peniaze, ako šetriť.

Vládny materiál hovorí, že očakávaná skutočnosť konca roka obsahuje (okrem iného) zhoršenia o citujem: „predpokladané výsledky auditov orgánu auditu k zisteniam Európskej komisie“. Tak túto vetu urobme jednoduchšou a hlavne zrozumiteľnou pre každého, kto na Slovensku platí dane.

Bruselskí kontrolóri sa rozhodli skontrolovať náš domáci audit. Jeho úlohou je dbať nato, či sa eurofondy na Slovensku čerpajú v súlade s pravidlami. No čo čert nechcel, Brusel označil náš domáci audit za nedôveryhodný. To znamená, že projekty hradené z eurofondov, ktoré boli implementované v rozpore s legislatívou (najčastejšie šlo o porušovanie zákona o verejnom obstarávaní), domáci audit neodhalil. Brusel nám teda pozastavil čerpanie eurofondov vo výške 333 miliónov eur. O preplatenie ďalších projektov sme pre istotu už ani nepožiadali. Nastalo domáce upratovanie (vrátane personálnych zmien na ministerstve financií) a o pár mesiacov priniesol minister Kažimír z Bruselu bumašku, že náš audit už dôveryhodný je.

Ale pozor. Objem tzv. korekcií zostáva na úrovni asi 80 miliónov eur. To sú peniaze, ktoré už neuvidíme. Potom tu máme sumu niečo cez 200 miliónov, preplatenie ktorej je dočasne pozastavené. Minister nás síce utešuje, že tieto zdroje budeme môcť použiť na iné projekty, no (vzhľadom na pokročilý čas na ich dočerpanie) už tomu neverí ani on sám.

A perlička na záver. Eurofondový klondajk má negatívny dosah aj na hotovostné toky v štátnom rozpočte vo výške 526 miliónov eur (údaj k septembru)! Bude za toto niekto trestne stíhaný?

Také typické slovenské. V jeden deň minister s veľkou slávou oznámi, že na daniach a odvodoch vyberie viac ako plánoval. A na druhý deň sa potichu schváli vládny materiál o tom, že rozpočtová sekera bude v tomto roku vyššia ako plánovaná a súčasne vyššia ako rok predtým.

Pri troche zjednodušenia sa priam núka hlavné posolstvo: úplne stačí nekradnúť (najmä, ale nielen eurofondy) a neplytvať s výdavkami a na konci roka máme v suchu nielen plánovaný deficit (2,64%), ale do dvoch-troch rokov aj vyrovnaný rozpočet. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?