Správa pre tých, ktorí kradli, kradnú, alebo sa chystajú kradnúť

Autor: Jozef Kollár | 9.11.2014 o 16:49 | Karma článku: 14,18 | Prečítané:  3543x

Prvá téza: Existuje kritické množstvo zmien.   Definícia kritického množstva zmien v jadrovej fyzike hovorí, že ak spojíte dve podkritické množstvá štiepneho materiálu klasickou rozbuškou, vznikne jedno nadkritické množstvo. A na konci je lavínovitá, nezvratná reakcia, jadrový výbuch.

Teória kritického množstva zmien funguje aj v spoločenských systémoch. Spomeniem známu konfrontáciu po spoločenských zmenách v roku 1989. Išlo o stret modelu gradualizmu, t.j. postupných zmien, ktorý predstavoval Walter Komárek a šokovej terapie, ktorú predstavoval (a aj zrealizoval) Václav Klaus. Šoková terapia predstavovala práve to spomínané kritické množstvo zmien, ktoré navodilo nezvratnú, kvalitatívnu zmenu systému.

A aj ostatná parlamentná schôdza o odvolávaní premiéra Fica, resp. schôdze, ktoré prídu po nej, alebo iná, zdanlivo nepodstatná udalosť, môže byť tou klasickou rozbuškou, ktorá spojí dve podkritické množstvá na jedno nadkritické (zrozumiteľne povedané – sociálne nepokoje).

Podkritické množstvo v súčasnej slovenskej spoločnosti si z definície môžeme predstaviť ako oprávnenú apatiu a frustráciu ľudí z politiky, súčasťou ktorej je ich vysoká tolerancia ku všetkým formám korupcie.

Pri troche zjednodušenia existujú dve skupiny ľudí: tá prvá je frustrovaná a riadi sa heslom „všetci kradnú a aj tak sa na tom nič nezmení“. Tá druhá skupina je priamo súčasťou korupčného systému, priamo z neho profituje a intolerancia ku korupcii by v tejto skupine viedla ku kanibalizmu. A preto ju (tiež) toleruje.

Prvá skupina reprezentuje „pasívnu toleranciu“ korupcie, druhá skupina reprezentuje „aktívnu toleranciu“ korupcie. A práve do nej patrí veľká časť slovenských politických elít.

Výsledkom potom je, že korupcia na Slovensku dosiahla také robustné rozmery, že vedie k deštrukcii základných funkcií štátu. Nastáva úpadok zdravotníctva, školstva, kultúry, štát stráca kontrolu nad bezpečnosťou, buduje obrovské (aj implicitné) dlhy a väčšina obyvateľstva sa ocitá na hranici prežitia. Dosiahnutie tohto bodu zlomu nemusí byť nereálne.

Druhá téza: Akékoľvek ekonomické zdroje sú limitované.

Vyplýva to priamo z jednej z definícií ekonómie. Ekonómia je veda, ktorá pojednáva o ľudskom správaní a o efektívnom rozdeľovaní limitovaných ekonomických zdrojov (statkov). Pojednáva o rozdeľovaní nedostatkového, čiže vzácneho bohatstva. Prečo o tom hovorím?

Rozkrádanie verejných zdrojov má za následok zvyšovanie ich vzácnosti, resp. nedostatočnosti. A v pomyslenom tlakovom hrnci rastie tlak. Podkritické množstvá (ľudí, tolerantných voči korupcii) sa môžu rýchlo zmeniť na jedno nadkritické množstvo – a výsledkom môže byť reťazová, nezvratná reakcia.

Pripomeňme, že ku kritickému zvýšeniu tlaku v spoločnosti dôjde, aj keby sme na Slovensku mali nulovú korupciu. Spôsobia ho (nie len) tieto dva externé faktory:

- povinnosť dosiahnuť do roku 2017 vyrovnaný štátny rozpočet
- po roku 2020 Slovensko s vysokou pravdepodobnosťou už nebude príjemcom eurofondov

Zvládnutie len týchto dvoch externalít bude aj bez akejkoľvek korupcie pre akúkoľvek vládu veľmi zložité.

Záver:

Ak vláda bezodkladne nezačne vytvárať systém znižovania tolerancie voči korupcii, zvládnutie uvedených externalít sa ľahko môže stať nevykonateľným. Zrozumiteľne povedané, štát po roku 2025 nemusí mať dosť zdrojov na vyplácanie dôchodkov. Ale aj život zbohatlíkov za trojmetrovými múrmi nebude zjavne znesiteľný.

Najhoršou kombináciou je totiž „mať peniaze a strach“.
Lepšou kombináciou je „nemať peniaze a nemať strach“.
A najlepšou kombináciou je „mať peniaze a nemať strach“. To ale znamená poctivo zarobené a poctivo zdanené peniaze.

Tí, čo kradli, kradnú, alebo sa chystajú kradnúť (lebo veď žijú len raz, tu a teraz), síce môžu byť krátkodobo víťazmi. Ak však budú naďalej ignorovať prirodzené zákony fyziky a zákony ekonómie, z dlhodobého hľadiska budeme porazení všetci. Potomkov zlodejov nevynímajúc.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?