Jozef Kollár: Ďalšie miliardy bez kontroly verejnosti

Autor: Jozef Kollár | 21.11.2014 o 20:58 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  2693x

Akcionári Slovenských elektrární (SE) v piatok, 21. novembra schválili navýšenie rozpočtu na projekt dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach o ďalších neuveriteľných 836 miliónov eur.

Už predtým došlo k navýšeniu nákladov na dostavbu o 1 miliardu eur (z 2,8 miliárd na 3,8 miliardy). Štát, ako minoritný, 34%-ný vlastník SE tak súhlasil s celkovým navýšením nákladov až o 1,8 miliardy eur. Bez akejkoľvek kontroly zo strany verejnosti, alebo parlamentu.

Preto dnešné konanie zástupcov štátu v SE prekvapuje. Len pripomeňme, že oni sú iba vykonávateľmi vôle ministra Pavlisa. A prekvapuje to o to viac, že samotný minister hospodárstva Pavlis viackrát verejne zopakoval, že je nespokojný s priebehom dostavby jadrovej elektrárne a systémom jej riadenia. Navyše, stále nepoznáme výsledky kontroly NKÚ v SE, ktorú tam nedávno poslal parlament.

Ak chcela vláda postupovať zodpovedne a najmä transparentne, mala zaviazať ministra hospodárstva predložiť:

- Štúdiu realizovateľnosti dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ktorá by okrem iného ukázala ekonomické rácio (alebo nezmysel) Ficovej snahy ovládnuť celé SE

- Návrh finančného uzatvorenia privatizácie SE, t.j. spôsob vysporiadania záväzkov a pohľadávok medzi štátom a Enelom. Podrobnejšie som o tom písal  tu.

V tejto situácii minister zatvára oči a ústa verejnosti smiešnym vyhlásením, že faktúry nad 2 mil. eur bude jednomyseľne odsúhlasovať predstavenstvo SE. Čo s faktúrami, ktoré už boli doteraz zaplatené? Realizuje sa dostavba za ceny na danom trhu a v danom čase obvyklé? Sú Mochovce pri preinvestovaných miliardách a pri súčasných cenách elektrickej energie vôbec návratné? Pripomeňme, že sa stavajú už neuveriteľných 28 rokov a najnovší ohlásený termín dokončenia je koniec roka 2017. Akú zmluvu o fixných odkupných cenách na desiatky rokov dopredu pripravuje štát pre Enel?  Koľko nás táto cenová „dotácia“ bude stáť ročne?

Nedajme sa oklamať podobnými trikmi s kontrolou faktúr. Na túto ruletu, na ktorú vláda vsadila miliardy eur občanov, sa poskladáme všetci. Obhajovanie verejného záujmu vyzerá totiž úplne inak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?