J. Kollár: Výzva premiérovi Ficovi, znížte dane!

Autor: Jozef Kollár | 1.4.2015 o 16:37 | (upravené 1.4.2015 o 16:45) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  2360x

Ešte len včera väčšina z nás zaplatila štátu dane. Poviete si, dane? A čo za ne? Keďže dnes je   1. apríl, premiér mal robiť tlačovku o zlepšenej makroekonomickej prognóze dnes, nie včera. Totiž, to čo predviedol včera na Úrade vlády, je výsmech do očí ľudí so 400 eurovými platmi. Ekonomike Slovenska sa darí napriek vláde, nie vďaka vláde.

Je až komické sledovať, ako vláda hodnotí vývoj ekonomiky podľa nasledovnej schémy:

  • ak sa ekonomike Slovenska nedarí, na vine je kríza a spomalenie ekonomiky u našich hlavných obchodných partnerov (Nemecko, Francúzsko)
  • ak sa ekonomike Slovenska darí, potom je tomu tak preto, lebo vláda robí umnú politiku

A presne podľa tejto schémy prebiehala včera na Úrade vlády tlačovka premiéra Fica a ministra financií Kažimíra.

Z grafov sa však nikto nenaje. Toto ovládal už aj Mečiarov koaličný partner Ján Ľupták. A dodajme, že ten Ľupták, ktorý bol spolustraníkom Róberta Fica v SDĽ.

Aj samotný premiér Fico včera uviedol, že (citujem) „Chápem, že ľudia to možno pociťujú inak, ale nebudem sa s nikým sporiť o subjektívnych pocitoch.“ Bohužiaľ, nejedná sa o žiadne subjektívne pocity, pán premiér Fico. Je to tvrdá realita, ktorú denne zažívajú ľudia so 400 eurovými platmi.

Ak sa ekonomike relatívne darí, každá rozumná a zodpovedná vláda urobí dve veci:

  • zníži dane a odvody (aby ešte viac podporila ekonomický rast) a umožnila ľuďom sa nadýchnuť
  • urobí ekonomické reformy (aby dočasné zlepšenie ekonomiky urobila dlhodobo udržateľným)

Vláda Róberta Fica nerobí ani jedno, ani druhé:

  • dane, odvody a poplatky zvýšila a urobila zo Slovenska najhoršie miesto na podnikanie vo V4
  • slovo „reforma“ je pre ňu ako červené súkno

Svedčí o tom žalostný stav nášho školstva, zdravotníctva, dlhodobo pretrvávajúci investičný dlh v mnohých oblastiach a pod. Aj v práve zverejnenom Národnom programe reforiem nenájdete žiadnu reformu, aj keď dokument to má uvedené priamo v názve.

Na stole je zlepšená makroekonomická prognóza NBS. Vďaka politike kvantitatívneho uvoľňovania ECB a vďaka zrýchlenemu rastu u našich hlavných obchodných partnerov ekonomika neporastie o plánovaných 2,6%, ale o 3,2%. Výsledkom už v tomto roku budú vyššie daňové príjmy o približne 130 miliónov eur a súčasne vláda môže rozpustiť rezervu na nepredvídaný makroekonomický vývoj v objeme 140 miliónov eur, ktorú si v rozpočte na rok 2015 vytvorila.

Vďaka zlepšenej makroekonomickej prognóze bude mať rozpočet verejnej správy v tomto roku naviac príjmy vo výške približne 270 mil. eur. To napríklad vytvára priestor k tomu, aby vláda znížila dane pre firmy o 3 percentuálne body (z dnešných 22% na 19%).

Súčasne vláda môže okamžite zrealizovať reformný program Eurovratka, ktorý sme dnes premiérovi Ficovi doručili na Úrad vlády. Ide o zníženie odvodov pre pracujúcich v závislej činnosti, zníženie sadzby DPH na potraviny a energie z 20% na 13% a o zrušenie koncesionárskych poplatkov.

Tento reformný program prinesie domácnostiam v priemere navyše 50 eur mesačne. A čo je kľúčové, reformný program eurovratka nepovedie k zvýšeniu dlhu krajiny. Pripravili sme totiž zásobník 15 opatrení, ktoré vytvoria zdrojové krytie tohto programu. Stačí si vybrať a nájdete ich tu.

Ľudia potrebujú istoty, ale zaslúžia si hlavne viac peňazí. Nie Ficove reči o tom, ako v HDP na obyvateľa dobiehame Českú republiku.

Jozef Kollár, podpredseda Výboru NRSR pre financie a rozpočet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?