J. Kollár: Koniec nekonečného (gréckeho) príbehu v nekonečne

Autor: Jozef Kollár | 1.7.2015 o 17:57 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  2391x

Grécki ultraľavicoví lídri už štyri mesiace ťahajú celú Európu za nos. Ale obidve strany rokovacieho stola majú maslo na hlave.

Európski aj grécki politici sa prestali starať o dopady zlých opatrení na ľudí a handrkujú sa už len o to, komu zostane v rukách Čierny Peter. Nejde im už o ľudí, ale iba o svoj vlastný obraz a „správnu" mediálnu interpretáciu.

Kvantum stretnutí a nočných rokovaní euroskupiny a mimoriadnych summitov EÚ na tému Grécko mi tak na európskej úrovni veľmi plasticky pripomína to najhoršie zo slovenskej politiky. Určite si pamätáte ten hysterický (nemýliť si so slovom historický) výrok vtedajšej premiérky Ivety Radičovej: „To sa tých šestnásť krajín eurozóny mýli?“. Vyriekla ho v deň, keď padla jej vlastná vláda, 11. októbra 2011. Následný vývoj žiaľ jasne ukázal pravý opak. Aj keď ich bolo šestnásť, mýlili sa.

Po piatich rokoch „zachraňovania“ má Grécko 25%-nú nezamestnanosť, nezamestnanosť mladých ľudí je dokonca 60%, miera zadlženia vzrástla zo 140% na 175% HDP a výkon ekonomiky klesol dokonca o 25%.

A šialená jazda zďaleka nekončí. Cez víkend komunista Tsipras urobil kotrmelec, keď oznámil, že 5. júla sa v jeho krajine uskutoční referendum. Má schváliť, alebo odmietnuť reformy, ktoré požadujú veritelia.

Včera v noci urobil ďalšie salto, keď oznámil, že krajina príjme podmienky programu, ale požaduje ďalšiu pôžičku vo výške 29 miliárd EUR. Nepomýľte sa, nie na modernizačné investície do ekonomiky, ale na pokrytie splátok starých pôžičiek v rokoch 2015-2017.

Kedy konečne európski lídri pochopia, že ani keby sme Grécko zachraňovali ďalších päť rokov a naliali tam ďalších 250 miliárd EUR, výsledkom žiaľ bude pomalá a bolestivá smrť. A trpieť budú ako ľudia v Grécku (ekonomickým zotročením), tak aj občania eurozóny (ktorí za spomínané úvery spoločne ručia). Jediné, čo sa zmení, že extrémisti, ktorí prídu po Tsiprasovi možno zvládnu aj dvojité salto.

Vyhlásenie referenda, v ktorom majú občania rozhodnúť o prijatí, resp. odmietnutí podmienok pomoci, je legitímnym krokom vlády a parlamentu.Obrátiť sa však na ľudí doslova niekoľko hodín pred vypršaním času na nájdenie dohody a neschopnosť politikov ani po štyroch mesiacoch hľadania nájsť riešenie, je prejavom hĺbky odtrhnutia sa politikov od reálneho života. A zbabelým pokusom urobiť z vlastných občanov rukojemníkov.

Skutočným a v danej situácii jediným riešením je čo najrýchlejšie zavedenie duálnej meny v Grécku, ktoré umožní obnovenie ekonomickej rovnováhy v krajine, odchod z eurozóny a vylúčiť sa nedá ani riadený bankrot krajiny. Toto som navrhoval už v lete 2010. Ale zvíťazila hystéria, odvolávanie sa na geopolitické záujmy a odvolávanie sa na akési spoločné európske hodnoty. Tie hodnoty by boli úplne v poriadku, ak by najvyššou z nich bolo čestné dodržiavanie pravidiel. Ale pravidlá v eurozóne sa nikdy nedodržiavali, nevynímajúc ani najstaršie a najväčšie krajiny.

Preto poznámka na záver:štrukturálne reformy potrebuje nielen Grécko, ale v oveľa väčšej miere zmenu potrebuje celá architektúra eurozóny. V opačnom prípade sa sen o optimálnej menovej zóne na starom kontinente rozplynie. Nezabúdajme, že v istom okamihu sa rozpadlo aj Rímske impérium. Aj Anglicko raz prestalo byť „dielňou sveta“. A ani eurozóna tu nemusí byť navždy. Predlžovanie gréckej agónie len skráti jej historickú stopu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?